Silver Galapagos ile Galapagos Adaları Keşfi

Silversea’nin sadece 100 yolcu kapasiteli Silver Galapagos gemisi adından da anlaşılabileceği gibi 12 ayını Dünya’nın en izole yerlerinden biri olan, Kuzey Pasifik OkyAnusun’da Güney Amerika’nın batı kıyılarından uzanan Galapagos Adaların’da geçirmektedir. Bu adalar Colón Takımadaları olarakta anılır. Silver Galapagos ile seyahatiniz boyunca Galápagos Ulusal Parkı tarafından serfitikalandırılmış, uzman rehberler ile seyahat ediyorsunuz.

Gemi 1990 yılında İtalya’da yapılmış tecrübeli bir gemidir. 2013 yılında Silversea tarafından satın alınan gemi 2014 yılında Silversea standartlarında hizmet vermesi amacı ile lüks cruise segmentinde baştan aşağıya yenilenmiş ve sadece 100 yolcu kapasitesi ile hizmete açılmıştır. Bir keşif gemisi olan Silver Galapagos Silversea’nin daha büyük gemileri ile kıyaslanmaması gerekli, Konsept olarak keşif ve macerayı yolcularına sunuyor. Kıyaslamak için aynı bölgede hizmet veren diğer keşif gemilerini ele alırsak aralarındaki bariz kalite farkı ortaya çıkacaktır.

Silver Galapagos ile çıkacağınız turlarda içeceker, uzman ekip rehberliğinde kara turları, gemideki yiyecekler, bahşişler (spa ve barlar dahil) ve gemide wi-fi internet hizmeti ödeyeceğiniz fiyata dahildir. Açıkçası SPA hizmeti, çamaşır yıkatma hizmeti ve sağlık ihtiyaçlarınız dışında hiç bir şeye exstra bir ödeme yapmıyorsunuz.

Gemi organizasyonu bölgeye çok hakim ve kusursuz programları ile tur esnasında misafirlerini ileri derecede bilgi sahibi yapmakta. Sabah ve öğleden sonraları aktivite ve gezi odaklı olup akşamları bölge ile ilgili uzman ekip tarafından bilgilendirme toplantıları ve bir sonraki gün hakkında brifingler düzenlenmektedir. Gidilen bölgeyi aktif olarak keşfetmek isteyenler zodiac boyları ile turlara çıkıp, şnorkel dalışları yapıp, uzun doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, tekne ile çeşitli çevre gezilerine çıkabilirler. Tatilini daha durağan geçirmek isteyen seyahat severler ise öğleden sonra gemide uzman personeller tarafından düzenlenecek olan toplantılara katılıp bölge hakkında bilgi sahibi olabilir, jakuzi, havuz, spor salonu ve SPA gibi aktivitelerden yararlanabilirler.

Silver Galapagos’ta konfor ve güvenlik ön plandadır. Gemide dalış, kayak gibi aktivitelerin bulunması sebebi ile bir çok gözetmen personelde cankurtaran sertifikası bulunmaktadır. Bu aktiviteler esnasında zodiaclı ekipler her daim yolcuları gözetmektedir.

Yolcu Profili

Keşif gemiler, klasik cruise gemilerine nazaran daha çok aktivite ve fiziksel zorluk içermesi sebebi ile yaş ortalaması çok daha gençtir. Her ne kadar yaş skalası 40-75 arası olsa da ortalama olarak 50 – 55 yaş arası yolcular ağırlıktadır. Misafirler daha çok Kuzey Amerika, Avustralya ve ingilizce bilgisine sahip Orta Amerika, Güney Amerika, Avrupa yolcularından oluşmaktadır. Ayrıca profesyonel fotoğrafçılar, yaban hayatı fotoğraflamak isteyen gezginler de Silver Galapagos’un misafir profili arasındadır.

Kabinler

  • Delux Veranda Suite

Silver Galapagos’ta 5 farklı kategoride suite kabinler mevcuttur. Gemide iç kabin bulunmadığı gibi dış kabinlerin hiç birinde görüş engeli mevcut değildir. Tüm kategoriler oda servisinizi yapacak, kabin temizliğinizi, mini bar düzeninizi istediğiniz gibi ayarlayacak size özel servis personeline sahiptir. Tüm kabinlerde alkollü ve alkolsüz çeşitli içeceklerle dolu mini bar, yerel Endonezya cipsi, ipod şarj ünitesi, radyo, çalar saat, kabin kategorisine göre 22 – 44 inç arası lcd televizyon ve CNBC, Fox News, BBC ve Sky News gibi haber kanallarını izleyebilirsiniz. Oldukça geniş bir kıyafet dolabı mevcuttur. 24 saat oda servisi, Bvlgari ya da Ferragamo marka banyo malzemeleri, bornoz, terlik gibi standart cruise gemilerinde çok karşılaşamayacağınız ekipmanların yanı sıra ayakkabı boya seti, dikiş kutusu el feneri sizlere hediye edilen işlevsek eşyalardır. Suitlerin tamamında lavabo ve banyo mermerden yapılmaktadır.

Explorer Suite: 2. ve 3. güvertelerde bulunmaktadır. 2. güvertedeki Explorer Suteler max. 2 kişilik konaklamaya müsaitken 3. güvertede bulunan 336, 337, 338, 339, 340, ve 341 numaralı suiteler 3 kişi konaklamaya uygundur. 2. Güvertede 20 – 22 m2 boyutlarında 3 adet lumboz camlı suiteler bulunmaktadır. 3. güvertedeki suiteler ise 22 – 23 m2 boyutlarında olup 3 adet kare cama sahiptir.

Terrace Suite: 27 mboyutunda olan suiteler 3 adet kare pencereye sahiptir, ayrıca ortak kullanım alanları olan teraslara oldukça yakın bir konumda olup bu alanlardan kabinlere erişim oldukça kolaydır.

Veranda Suite: Özel balkonu bulunan Suite kategorisidir. 25 mboyutunda olan kabinler 3 kişinin rahat bir şekilde konaklayabileceği şekilde dizayn edilmiştir.

Deluxe Veranda Suite: Özel balkonu ile birlikte 28 mboyutunda olan Deluxe Veranda Suiteler 3 kişiye kadar rahat bir konaklama ortamı sunuyor.

Silver Suite: Özel balkonu ile birlikte 34 mboyutunda olan Deluxe Veranda Suiteler 3 kişiye kadar rahat bir konaklama ortamı sunuyor.

Restoranlar

  • The Grill Restoran

Silver Galapagos’un mutfağında her daim muhteşem deniz mahsulleri, dev karidesler ve istakozlar mevcut.Her öğünde taze pişirilen farklı yemekleri servis etmektedir. 2. Güvertede bulunan The Restaurant kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği servisi verilmektedir. Oldukça zengin, alternatifli bir menüye sahip olan restoranda ahşam masa ve sandalyeler ile oldukça şık bir tasarıma sahip.

Açık büfe restoranda kahvaltı 06:30 – 08:30 arasında servis edilmektedir. Kahvaltıda 5-6 farklı çeşit peynir, omletler, çeşitli ekmekler ve Ekvator sipesyalleri mevcuttur. Öğle yemeği ise 13:30 ile 15:00’a kadar sürmektedir. Oldukça geniş süreye yayılan öğle yemeğinde ana yemeğin yanı sıra çok çeşitli mezeler servis edilmektedir. Akşam yemeği ise 19:30 ile 21:00’a kadar sürmektedir. Herhangi bir yemek oturumu ya da masa numarası olmadan bu saatler arasında istediğiniz saatte ve masada yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Grill restoran öğle ve akşam yemekleri arasında servis vermekte ve ızgara çeşitlerini sunmaktadır. Masaların hemen hemen tamamı muhteşem deniz manzarasına sahiptir. En iyi yerde yemeğinizi yiyebilmek için erkenden restorana gelmeniz gerekmektedir. Ayrıca akşam yemekleri saatinde, 17:30 ile 21:00 saatleri arasında Silversea’ye özel”Hot Rocks” konsepti ile masanızdaki sıcak volkanik taşlarda pişen yemekleri yiyerek farklı bir tecrübe edinebilirsiniz.

Genel Kullanım Alanları

  • Güzellik Salonu

Gemi keşif gemisi olması sebebi ile aktivitelerde yoğunlukla bu doğrultuda olmaktadır. Günün büyük zamanı keşif gezileri ile geçtiği için gemi içerisinde çok renkli bir hayat yok. Bunun yanında asla sıkıcı bir ortama da sahip değil. Günün belli saatlerinde Keşif ekibi adını Charles Darvin’den alan toplantı alanında Galapagos ile ilgili bilgilendirmelerde bulunmaktadırlar. Gemide bulunduğunuz süre içerisinde üst güvertelerde oturup, havuz ve jakuzinin tadını çıkarabilirsiniz ya da piyano barda keyifle müzik dinleyebilirsiniz. Silver Galapagos, adalar arası kısa mesafelerde seyir almasından ötürü ve bölgede kumarhane işletilmesi yasalara aykırı olması sebebi ile  kumarhaneye sahip değildir fakat oyun oynamak isteyen misafirler için briç salonu mevcuttur.

Resepsiyon ve Keşif ekibi masası 24 saat boyunca hizmet vermektedir ve gemi, bölge ile ilgili her türlü sorunuza cevap verebilmektedirler.

Gemiye katılım göstermek isteyen çocuklar yanlarında mutlaka ebeveynleri ile seyahat etmelidirler ve min. 6 yaşında olmak durumundadırlar. Büyük cruise gemileri gibi 6 aylık dönemden sonra katılımları mümkün değildir. Silver Galapagos oldukça spesifik bir rota izlemekte ve bu rotaya uygun bir hizmet sunmakta.

Keşif gemileri için genel olarak bilinen cruise konseptine yakın olsa da aralarında büyük farklar vardır. Büyük cruise gemilerinde kendi eğlence anlayışına uyan bir aktivite mutlaka bulabilirsiniz fakat keşif gemilerinde keşfe gidilen destinasyona ait aktiviteleri seçmek durumunda kalıyorsunuz. Bu sebepten olsa gerek yolcu profili daha çok extreme sporlara ilgi duyan, keşfetmek isteyen ya da profesyonel fotoğrafçıların yanı sıra standart tatil anlayışından sıkılan yüksek gelirli kişilerden oluşmaktadır.

Galapagos Adaları (Colón Takımadaları)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir