Kış Dönemi Gemi Turu ile Gidilebilecek 6 Destinasyon

Bulunduğumuz yarım kürede yaz dönemi boyunca Avrupa kıtası etrafında çok sayıda gemi farklı rotalar ile gemi turu düzenlemekte. Peki kış dönemi geldiğinde gemiler transatlantik turlarını yaptıktan sonra hangi bölgelerde gemi turu düzenlemektedir? Güney yarım küre ve ekvator bölgesinde bulunan, kış dönemi keyifle seyahat edebileceğiniz, muhteşem gemi turu destinasyonları.

Uzakdoğu & Güneydoğu Asya

2018 yılı itibari ile Uzakdoğu, gemi şirketlerinin bölge konseptinde inşaa ettikleri ya da yeniledikleri gemiler ile doludur. Royal Caribbean’ın Ovation Of The Seas gemisi. 2017’de hizmete girecek Norwegian Cruise Line‘ın NCL Joy isimli gemisi. Costa Cruises‘in Costa Fortuna gemisi. Bu bölgede seyir yapan gemilerden sadece bir kaçı. Bölgede 4-5 gecelik kısa programlardan 15-20 geceye varan uzun programlar ile oldukça geniş bir yelpaze mevcut. Singapur başlangıç bitişli programların önüne ya da sonuna otel konaklaması eklediğinizde oldukça zengin, keyifli rotalar oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu programlar ile Vietnam, Kamboçya, Filipinler, Tayland gibi Asya ülkelerin limanlarını da ziyaret etme fırsatınız mevcuttur.

Uzakdoğu’da bir diğer güzel alternatif olarak Mekong, Yangtze gibi nehir gezilerini de tercih edebilirsiniz.

Hawaii Gemi Turu

Birçok seyahat severe göre Hawaii Adaları “Dünya’da ki cennet” diye tabir edilen yerlerden biridir. Türkiye’den ulaşım, uçuş süresi biraz uzun olsa da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Dünya’nın doğusundan ya da batısından yapacağını bir uçuşla Honolulu Uluslararası Havalimanına gidebilirsiniz. Dünya’nın doğusundan gitmek isterseniz Kore Hava Yolları ile Seul aktarmalı olarak, batıdan gitmek isteyenler ise New York, Los Angeles gibi Amerika’da bulunan Havalimanlarından tek aktarma ile gidebileceği gibi, Paris, Amsterdam Londra gibi merkez şehirlerde bulunan havalimanlarından 2 aktarma ile Honolulu Havalimanına daha ekonomik olarak ulaşabilirler. Norwegian Cruise Line‘ın Pride of America isimli gemisi yılın 12 ayı bu bölgede hizmet vermekte. Princess Cruises ise Grand Princess gemisi ile San Francisco kalkışlı ve bitişli 15 gecelik programlar düzenlemekte. 15 Günlük programın 8 günü denizde seyir halinde geçmektedir. Gemi turlarında kumarhanede vakit geçirmek isteyenlere küçük bir uyarı Hawaii’de kumarhaneler yasak olması sebebi ile buradaki gemilerde kumarhane bulunmamaktadır.

Bahamalar & Karayipler

Bahamalar & Karayipler özellikle Ocak, Şubat, Mart aylarında çok sayıda geminin uğrak yeri olan bir gemi turu destinasyondur. Artan gemi sayısı sebebi ile kalkış tarihi yaklaşan gemiler dolmaz ise kişi başı 149$ civarında son dakika promosyonu yakalayabileceğiniz oldukça güzel bir bölge. Özellikle dalış meraklılarının sık tercih ettiği Bahamalar rotalarının ağırlıklı kalkış limanı Miami Cruise Limanı ve Miami’ye 45 dakika uzaklıktaki Fort Lauderdale limanıdır. Miami’ye haftanın belli günleri THY ile direkt uçuş sağlayabileceğiniz gibi. Air France ile Paris aktarmalı, Lufthansa ile Frankfurt aktarmalı, British Airways ile Londra Aktarmalı olarak alternatif uçuşlarınızda mevcut.

Avustralya & Yeni Zelanda

Daha çok Silversea, Cunard, Princess gibi luxury gemi şirketlerinin kalkış yaptığı bir destinasyon. 1 haftalık programlar yerine 10-14 hatta 21 günlük programları tercih ediyor gemi şirketleri bu bölgede. Avustralya & Yeni Zelanda limanlarına giden gemi turu programlarına katılabilirsiniz. Bölgeye ulaşım oldukça meşakatli. Ethiat Havayolları ve Quantas Hava yolları ile Emirates’in ortak düzenledikleri uçuşlar ile Sidney havalimanına 1 aktarma yaparak ulaşılması mümkün.

Güney Amerika

Güney Amerika kış dönemi bütün orta ve üst segment gemi firmalarının gemi gönderdiği bir destinasyon. Gemi şirketleri ağırlıklı olarak Şili’de Valparaiso, Arjantin’de Buenos Aires, Brezilya’da Rio de Janerio ile Sao Paula limanlarını kalkış limanı olarak kullanmaktadır. Buenos Aires ve Rio de Janerio’ya THY’nin direkt uçuşları bulunsa da çok daha uygun fiyata Lufthansa, Royal Air Maroc’un daha uygun fiyatlı uçuşları mevcut. Bölgede 7 gecelik programların yanı sıra 3-5 gece süren daha kısa programlar ya da 15-20 gün süren Orta Amerika’yı da kapsayan daha uzun programlara da katılmak mümkündür.

Panama Kanalı

Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusu birbirine bağlayan Panama Kanalı özellikle son 10 yılda gemi şirketlerinin uğrak yerlerinden biri oldu. Bazı gemi şirketleri Miami başlangıçlı ve bitişli 12-14 gecelik programlar düzenlemekte. Bazıları ise Miami başlangıçlı Los Angeles bitişli, ya da tam tersi rotaları cruise severlerin beğenisine sunmaktadır. Los Angeles başlangıçlı ya da bitişli programların başına ya da sonuna Las Vegas ya da San Diego gibi keyifli yerlerde konaklama eklenerek zengin bir program oluşturulabilir. Miami kalkışlı gemilerde ise Miami & Orlando konaklaması eklenerek alışveriş yapmak isteyenler güzel bir alternatif oluşturabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir