Norveç Fiyortları Gezisinde Görmeniz Gereken 4 Liman

Norveç Fiyortları her cruise yolcusunun eninde sonunda yolunun düşeceği muhteşem bir destinasyon.  25.000 km uzunluğu ile Norveç’i Dünya’nın en uzun sahil şeridine sahip olmasını sağlayan yapısal özelliğidir fiyortlar. Ülkenin doğu kıyısı art arda dizilmiş muhteşem fiyortlar ile kaplıdır ve gemi turları bu kıyı şeridi boyunca bir çok küçük limana gitmekte. Özellikle Geiranger ve Flam limanlarına yanaşmadan önce aynı isimli fiyortlara giriş manzarası geminin seyir esnasında 3-4 saatlik görsel bir şölen sunuyor. Gemilerin yoğun olarak gittiği Stavanger, Geiranger, Flam ve Bergen’de geminizin limanda kaldığı süre boyunca görmeniz gereken 4 muhteşem turistik yer!

Stavanger

Norveç’in en büyük 4. şehri. Stavanger’de gemiler genelde öğlen 14:00’a kadar kalmakta, istisnai olarak akşam saatlerine kadar kalan gemi sayısı oldukça azdır. Bu süre içerisinde yapabileceğiniz en güzel aktivite Norveç Fiyortları ‘nın kalbi sayılabilecek Lysefjord’un derinliklerine muhteşem bir tekne turuna katılmak olacaktır. Çıkacağınız tekne turunda ister teknenin dış tarafında, isterseniz iç bölümünde rahat oturma yerlerinde tekne gezinizi tamamlayabilirsiniz.  Gezi esnasında Lysefjord’da bulunan çok güzel bir şelaleden tekner personelinin ikram edeceği suyu tatma fırsatınız olacaktır.

Geiranger

Norveç Fiyortları ‘nın en uzun 2. fiyordu olan Geiranger’de mutlaka gitmeniz görmeniz gereken yerlerden en önemlisi Dalsnibba Milli Parkı’dır. Dalsnibba Milli Parkı’na gidiş ve dönüş yolunda muhteşem doğa manzaraları sizi beklemekte. Deniz seviyesinden yaklaşık 1500 metre yukarıda muhteşem bir fiyort manzarasına sahip oluyorsunuz. Özellikle havanın sisli olmadığı zamanlar fiyort bölgesinin en güzel fotoğraflarını burada çekebilirsiniz. Havada sis varsa umudunuzu kaybetmeyin, bu yükseklikte hava 4-5 dakika içinde açıp aynı sürede kapayabilir. Burada hava kapalı olursa moreliniz bozulmasın, limana giden yol üzerinde 3-4  farklı seyir terası mevcut. Bu teraslarda da vereceğiniz fotoğraf molaları oldukça verimli geçecektir.

Bergen

Bergen’de mutlaka görmeniz gereken 3 yer vardır. Bunlardan biri limana yaklaşık 1 km uzaklıkta olan şehir merkezindeki balık pazarı envai çeşit balık ve deniz ürününü bulabileceğiniz bir pazar. Özellikle havyar sevenler için oldukça uygun fiyata bol çeşit mevcut. Diğeri limana 1 saat 15 dakika uzaklıkta bulunan Steinsdalsfossen şelalesi. Şelalenin olduğu bölgede hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanlar ve oldukça güzel nostaljik bir cafe bulunuyor. Suyun debisi o kadar yüksek ki otobüsten iner inmez muazzam bir gürültü karşılıyor sizi. Şelalenin arka tarafına geçebileceğiniz patika bir yol bulunmakta. Havanın güneşli olduğu günlerde şelalenin üzerinde oluşan gök kuşağı ile güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Steinsdalfossen şelalesine gitmek için extra kara turu almanız gerekli. Araba kiralayıp gitmenizi önermem, keza olası bir yol kaybetme durumunda gemiye geç kalabilirsiniz ayrıca Norveç’in fiyortlarda ki dar yolları bölgeyi bilmeyen şoförler için oldukça tehlikeli olabiliyor.

3. ve son yer ise Fløyen tepesidir. Şehrin turistik noktalarından biri olan Floyen tepesine teleferik ile yaklaşık 8 dakika süren ve 400 metre yukarıya çıkarak ulaşabilirsiniz. Muhteşem şehir ve liman manzarasına sahip tepede restoran ve parklar bulunmakta.

Flam

Flam’da meşhur tren turu yapabilirsiniz fakat sınırlı sürede görememe ihtimalinizin olduğu Tvindefossen şelalesi pişmanlık yaratacaktır. Tvindefossen’e giderken Stalheim Oteli’nin arka bahçesinde, muhteşem terasında Stalheim Gölü’nün manzarasını izlemek oldukça keyifli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir