Gemi Turları Hakkında Sıkça Sorulan 96 Soru ve Cevapları

İnternet ortamında “Gemilerde tek kişilik kabin yok. En az 2 kişi olmalısınız”,  “Kesinlikle balkonlu kabinde kalın, iç kabinde kalacağınıza gemi turuna çıkmayın, hiç bir tadı olmaz.”,  “Gemideki tüm içecekler ücretli ve çok pahalı”  gibi yanlış bilgiler barındıran çok sayıda “Bilinmesi Gerekenler” başlıklı yazı mevcut. Bu bilgiler ilk defa gemi turuna çıkacak kişiler için referans oluşturabiliyor ve bu insanlar gemi turunu tecrübe etmeden farklı alternatifler aramaya başlıyorlar.

Doğru bir kaynak oluşturması için gemi turları hakkında bugüne kadar karşılaştığım 96 soruyu cevapları ile bu konu içeriğinde bulabilirsiniz. Bazı sorular tecrübeli cruise severler için basit gelebilir fakat listeyi oluştururken daha önce gemi turuna çıkmamış kişileri göz önünde bulundurmaya çalıştım.

1 – Gemi turları Dünya’da neden çok tercih edilmektedir?

Modern zamanda Dünya küçük, zaman kısa. Her şey daha pratik hale geliyor. Daha az yorucu, daha ekonomik, daha kısa zamanda daha çok yer gezme isteği. gemi turlarını cazip kılan unsurlar temel olarak bunlardır. 10 günlük bir gemi turunun 1. gününde Roma’nın Civitavecchia limanından bindiğiniz bir gemide turun 6. günü geldiğinde Marsilya, Barselona, Lizbon, Kazablanka’yı görmüş, tecrübe edinmiş olabiliyorsunuz. Bunun yanında geminiz bu limanlar arasındaki mesafeyi giderken siz tatilinize devam ediyor ve gemideki onlarca ücretsiz aktivite ve eğlencenin tadını çıkarıyor olacaksınız. Etrafınızda bulunan insanlardan çok fazla duymuşsunuzdur “Filanca turla İtalya seyahati yaptık, çok güzeldi ama çok yorucuydu.” İşte gemi sizi kara turlarındaki bu koşuşturmadan kurtarıyor.

2 – Gemi turlarının fiyatları ne kadardır?

Her şeyde olduğu gibi gemi turlarında da bir çok farklı segment, birbirinden çok farklı kalitede gemiler ve gemi şirketleri vardır. 2016 yılında Celestyal Cruises ile kişi başı 99€’ya 3-4 günlük Yunan Adaları gemi turuna çıkabiliyordunuz. Aynı zamanda Silversea ile 5 günlük kısa bir programa 2300€’da verebilirdiniz. Yelpaze çok geniş.

Orta segmen MSC, Costa gibi İtalyan gemilerini ele alırsak kış dönemi Akdeniz destinasyonu için iç kabinde kişi başı 549€, yaz döneminde 999€. Kuzey Avrupa programlarında ise sezonun ilik açıldığı ay olan Mayıs ayında 900€, haziran, temmuz, ağustos aylarında 1100€ ile 1300€ arası başlangıç fiyatları makul rakamlardır. Avrupa dışında daha uzak destinasyonlara gitmek istediğinizde ise işin içine yüksek tutarlı uçak biletleri girdiğinden rakamlar çok daha fazla şişecektir.

3 – Gemi turları nerelere yapılır?

Daha önce gemi turuna çıkmamış birinin ilk sorduğu soru budur. Cevabı kısa ve net. “Her yere.” Deniz olan hemen hemen her yerde gemi turu vardır. Hint okyonusu, Afrika, Uzakdoğu, Alaska, Fransız Polonezyası, Antiller, Karayipler, Greenland, Güney Amerika, Orta Amerika, Galapagos Adaları, Antartika vb.

4 -Gemi turları pahalı mıdır?

Bir tatilin tamamını ele aldığınızda gemi turlarına pahalı demek çok doğru olmaz. Tabii ki sırt çantalı bir gezginin harcayacağı tutardan çok daha masraflıdır, ya da uçak biletini promosyon dönemlerde alıp, gideceği destinasyonda hostellerde konaklayan üniversite öğrencilerinin yapacağı tatil ile kıyaslanmaz. Fakat profesyonel bir rehber ile, gideceğiniz bölgenin orta seviye bir otelinde kalıp öğle ve akşam yemeklerini restoranda yiyeceğiniz, 4-5 farklı şehir gezdiğiniz bir kara turundan çok daha uygun fiyata gelecektir.

Çok basit, kabataslak rakamlara baktığımızda kış dönemi 549€’ya Roma – Marsilya – Barselona – Palma de Mallorca’ya giden 7 gecelik bir gemi turuna çıktınız, başka herhangi bir extra ücret ödemeden turunuzu tamamlayıp geri dönebilirsiniz ve bu turun size maliyeti 549€ olur. Aynı turu demeyeceğim çünkü bu saydığımız şehirler arası yapacağınız uçuşlar bile oldukça yüksek meblalı olacaktır. Bu sebeple kara turu olarak 7 gece boyunca Roma’da konaklama yapacağınızı varsayalım. Şehir merkezinin biraz dışında bir otel için ortalama gecelik 30€ civarına maliyetiniz olacağını varsayalım. 210€ otel maliyetiniz. 7 gün boyunca 1 öğün yemeğe 10€ verdiğinizi düşünelim ki bu rakama çıkarmanız çok olası değil. 140€ yiyecek maliyeti. Uçak biletinizi de çok uzun zaman önce oldukça promosyon bir fiyata aldınız. 70€ diyelim ona da 420€ toplam maliyetiniz olacaktır. 420€’ya 7 gece konaklama, öğle ve akşam yemekleriniz. Başka hiç bir aktiviteyi eklemedik buna. Ne bir cafede oturup bir şeyler içtiniz, ne toplu taşıma kullandınız… Biraz gezip tozarsanız bu tatilin size maliyeti 750€ – 800€ civarına çıkacaktır. Gemi turu ekonomik bir tatil çeşididir!

5 – Gemi turları hangi yaş grubuna hitap eder?

Bundan yıllar önce bu soru sorulduğunda çok net bir cevap veriliyordu. “55 yaş üzeri, emekli olmuş kişilere hitap eder.” Son 4-5 yıldır mevcut kitlenin yanına beyaz yakalı, çocuk sahibi aileler, balayı çiftleri de eklenmiş durumda. Özellikle gemi şirketlerinin yaş kategorilerine göre organize edilmiş Kids Club’ları çocuklu genç ailelerin tercihinde belirleyici oldu. Özellikle Akdeniz turlarında 45 yaş ve altı misafirlerin oranı %55 – %60 lara vardı. Avrupa turları için değerlendirirsek kuzey turları yaş ortalamasının yükselmesinde büyük etken. Çocuklu aileler genellikle havanın daha sıcak olduğu güney turlarını tercih ediyorlar. Genç nüfusun tercihlerini yönlendiren konu ise ağırlıklı olarak ekonomik koşullar oldu. Avrupa’da yaz dönemi otel fiyatlarının yüksek olması sebebi ile gemi turlarına daha çok ilgi göstermeye başladılar.

6 – Hangi aylar gemi turu için uygundur?

Gemi turları 12 ay boyunca organize edilmektedir. Burada önemli olan gideceğiniz bölge. Aralık – Ocak – Şubat ayları B.A.Emirlikleri & Dubai programları, Güney Amerika, Karayipler, Afrika ve Hint Okyonusu programları için uygundur. Mayıs ayı itibari ile Kuzey Avrupa, Akdeniz, Alaska gibi destinasyonlar oldukça keyiflidir. Bu arada kış dönemi Akdeniz programları da mevcut fakat sezonu olmadığı için çok fazla rağbet görmüyor. Bu da fiyatları oldukça komik seviyelere indiriyor. “Cruise only” diye tabir edilen  turlarının fiyatları vergiler dahil 280€ – 300€’ya kadar düşmekte.

7 – Gemi seyahati güvenli midir?

Avrupa’da yaşanan terör olaylarından sonra gemi şirkeleri fiyatlarında %15 ile %20 arasında artışa gitti. Neden mi? Avrupalı bir çok şirket, güvenlik sebebi ile organizasyonlarını cruise gemilerinde gerçekleştirdi ve yüksek doluluk oranı sağladılar.

8 – Gemi sallanır mı?

Sallanır. Net. Fakat siz bunun ne kadarını hissedersiniz bu önemli. Özellikle yeni yapılan gemilerde oldukça gelişmiş stabilizatör sistemleri kullanılmaktadır.

9 – Gemide sigara içilmesine izin veriliyor mu?

3 yıl önce bir çok gemi firması kumarhanelerde sigara içilmesine izin veriyordu fakat son dönemde bu alanda da sigara içilmesine izin verilmiyor. Sigara içmek için özel sigara odaları oluşturdular. Sigara odası denildiğinde aklınıza ufacık, dumanaltı, sandalyelerin bulunduğu bir oda gelmesin. İçerisinde barı olan, gayet konforlu, canlı müzik yapılan, geniş ve iyi havalandırmaya sahip alanlar oluşturuldu. Bunun dışında geminin açık alan güvertelerinde sigara içebilirsiniz.

10 – Gemi turlarında ne gibi eğlence ve aktiviteler mevcut?

Harmony Of The Seas’de Bulunan 9 Ücretsiz Aktivite ve Norwegian Cruise Line ve Freestyle Cruising yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederim.

11 – Gemi turlarının olumsuz yanları nelerdir?

Gemi turlarının olumsuz yanlarından en önemlisi gidilen şehrin gece yaşamını göremiyorsunuz ve zamanınız kısıtlı oluyor. Son dönemde gemi şirketleri bu olumsuzluğu gece hayatı renkli olan İbiza gibi limanlarda gece geç saatte demir alarak çözmeye çalışıyor. Örnek olarak yaz döneminde Costa Fascinosa gemisi sabah saat 10:00’da yanaştığı İbiza’dan ertesi günün ilk saatleri olan 02:00’da demir alıyor.

12 – Gemide havuz ve jakuzi var mıdır?

Genel olarak geminin ön tarafında 4 arka tarafında 4 olmak üzere 8 adet jakuzi ve 2 adet havuz bulunur. Gemide alan sınırlı olması sebebi ile çok büyük boyutlarda havuz beklememeniz gerekir.

13 – Havuzlar ve jakuziler saat kaça kadar açık?

Havuzlar ve jakuziler genellikle sabah 07:00’da açılır ve akşam 21:00’a kadar hizmet verir. Tabii hava şartları sebebi ile kapanış saati öne alınabilir.

14 – Jakuzinin sıcakığı ne kadar?

Ortalama 34 – 38 derece arasındadır.

15 – Gemi turlarında fiyata neler dahildir?

Gemi Turlarında Fiyata Neler Dahil? yazımıza göz atabilirsiniz.

16 – Hamileler gemi turuna katılabilir mi?

Gemi şirketleri hamileliğin 6. ayını geride bırakmış yolcuları kabul etmemektedir. Bu süreden öncede mutlaka doktot raporu alınması gerekli.

17 – Gemiden istediğim limanda inip tatilimi sonlandırabilir miyim?

Tabii ki istediğiniz limanda inip tatilinizi sonlandırabilirsiniz. Gemiden inmeden bir gün önce resepsiyona bilgi verip oda hesabınızı kapatmanız gerekmektedir.

18 – Gemi turları çocuklar için uygun mudur?

Yeni yapılan bir çok gemide çocuklara özel kullanım alanları arttırılmıştır, çocuklara özel su parkları, oyun alanları, havuzlar mevcuttur. Bu alanlarda uzman personel gözetiminde aktivitelere katılabilirler.

19 – Gemi turlarında çocuklar için yaş sınırı var mı?

Gemi turuna çıkacak olan çocuklar minimum 6 ayını doldurmuş olmalıdır. Tur süresi 7 geceden uzun ise 1 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.

20 – Gemide hangi para birimi geçmektedir?

Burada gemi turuna çıkacağınız destinasyon kadar katılacağınız gemi şirketinin de hangi ülkenin gemi şirketi olduğu önemlidir. Norwegian Cruise Line ve Royal Caribbean gibi Amerika merkezli gemilerde her daim Amerikan Doları kullanılmaktadır. Avrupa merkezli gemilerde ise Euro kullanılmaktadır. Avrupa merkezli gemiler Amerika Kıtasına, Karayipler, Alaska vb. destinasyonlara gittiğinde ise gemide Amerikan Doları geçmektedir.

21 – Gemide nakit para kullanabilir miyim?

Gemide nakit para sadece resepsiyona vereceğiniz depozito için ve kumarhane kasasında kullanılmaktadır.

22 – Gemide ödemelerimi nasıl yaparım?

Gemide yapacağınız tüm harcamalar için oda kartınızı kullanmanız gerekmektedir. Gemiye giriş yapacağınız gün kredi kartınızdan kişi başı 250€ – 300€ tutarında provizyon alınır ve oda kartınıza tanımlanır. Dilerseniz bu tutarı nakit olarak da verebilirsiniz. Gemi içerisinde oda kartınızla yapacağınız harcamalar alınan bu depozitodan düşecektir.

23 – Gemide internet kullanım şartları nelerdir?

Gemide internet kullanımı oldukça yüksek ücretlere sahiptir ve uydu bağlantısı olması sebebi ile çok verimli değildir. İnternet sayfalarını açarken zorlanabilirsiniz. Geçen yıl itibari ile Costa Cruise, Carnival Cruise gibi bir çok gemi şirketi gemide günlük 5€ – 7€ karşılığında sosyal medya paketleri satmaktadır. Facebook, instagram, twitter gib bir çok sosyal medya sitesine bu paket ile erişim sağlayabilirsiniz.

24 – Denizde seyir esnasında acil sağlık durumlarına nasıl müdahale ediliyor?

Olası bir sağlık sorununda gemide bulunan doktor ilk müdahaleyi yapıyor ve gemide çözebileceği bir sorun ise çözüyor. Gemide bulunan imkanlarla çözülemeyecek bir sorun ise karadan sağlık helikopteri ile hasta en yakın hastaneye ulaştırılıyor. Hemen hemen tüm gemilerin ön tarafında helikopter pisti bulunmaktadır.

25 – Gemide sağlık hizmeti alabilir miyim?

Tüm cruise gemilerinde uzman doktor ve sağlık odası bulunmaktadır. Detaylı bir ameliyat yapabilecek kapasitede olmasa da ufak rahatsızlıklarınızı çözüme kavuşturabilirler.

26 – Gemi turuna katılırken yanıma ne tür kıyafetler almalıyım?

Genel olarak gemideki günlük yaşamda rahat kıyafetler tercih edilmektedir. Akşam yemekleri için biraz daha şık kıyafetler yanınıza almanızı öneririm. Yapacağınız şehir gezileri için mutlaka rahat yürüyebileceğiniz bir spor ayakkabı, değişken hava koşullarına uyacak mont almanızda yarar var. Gemide düzenlenen gala gecelerinde girmek üzere takım elbise bulundurmanız gerekmektedir. Kadınlar ise şık gece kıyafetleri ile gala gecelerine katılabilirler. Bazı Avrupalı yolcular durumu abartıp frag ile yemeye inebiliyor. Tamamen kişisel tercihinize kalan bir durum.

27 – Gemi turlarında bahşiş vermem gerekir mi?

2017 yılı itibari ile günlük kişi başı 10€ bahşiş oda hesabınıza otomatik olarak eklenecektir. Bu tutarı ödemeniz gereken bir tatil harcaması olarak düşünebilirsiniz.

28 – Gemideki aktivitelerden nasıl haberdar olurum?

Her akşam odanıza bir sonraki gün gemide yapılacak aktivitelerin bulunduğu bir gazete bırakılmaktadır. Bir sonraki günün aktivitelerini bu gazeteden takip edebilir, belirtilen saatte aktivite alanına gidebilirsiniz.

29 – Gemi turlarında hangi kategori kabinler vardır?

Temel olarak iç, dış ve balkonlu kabinler mevcuttur. Bu kategoriler dışında üst kategori suite kabinlere de rezervasyon yaptırabilirsiniz.

30 – Kabin seçiminde nelere dikkat etmeliyim?

Kabin Seçiminde Göz Önünde Bulundurmanız Gerekenler

31 – Bir kabinde en fazla kaç kişi kalabilir?

Standart iç, dış ve balkonlu kabinlerde max. sayı 4 kişi ile sınırlandırılmıştır. Bazı gemi şirketleri çok az sayıda 5 kişilik kabin satışa sunarlar. Standart kategoriler dışında, bazı gemi şirketlerinin suite kategorilerinde 8-9 kişinin rahat bir şekilde konaklayabileceği kabinlerde mevcuttur.

32 – İlk gün saat kaçta gemiye girebilirim?

Gemi check-in saatleri genellikle 13:00’dan geminin kalkışına 45 dakika öncesine kadar sürmekte. Tam saati gemi biletinizde bulunacak bilgilendirmeden öğrenebilirsiniz.

33 – Son gün gemiden saat kaçta inmem gerekli?

Gemi şirketleri sizin son gününüzde, yeni yolcuları almak için hazırlıklarını tamamlamak durumundadır. Bu sebeple en geç saat 10:00 – 10:30’a kadar gemide kalmanıza izin vereceklerdir. Tabii özel izin ile istisnai durumlar oluşmuyor değil.

34 – Gemi turları kaç gün sürmektedir?

En çok talep gören gemi turları genelde 1 haftalık olanlardır. Bunlar dışında bir çok şirketleri 3-4 günlük mini cruise seferleri de yapmaktadır. Bu iki alternatif dışında 10 günlük, 25 günlük, 300 güne varan dünya turları organize edilmektedir.

35 – Gemi turlarında sınıf farkı var mıdır?

Gemi turlarında sınıf farkı mevcut değildir. Seçeceğiniz kabin kategorisi gemi içerisindeki aktiviteler için size avantaj ya da dezavantaj sağlamaz. Yani balkonlu kabinde kalan biri tiyatro salonunda sizden daha ön sırada gösteriyi izleme hakkına sahip değildir. Seçeceğiniz kategorinin konforu tamamen kabin sınırları içerisinde geçerlidir.

36 – Kabinlerde kasa var mı?

Var.

37 – Gemideki genel kullanım alanları saat kaça kadar açık olur?

Alışveriş dükkanları, barlar genel olarak gece saat 01:30 – 02:00 sularında kapanmaktadır. Kumarhane ise oynanan oyunun büyüklüğüne göre çok daha geç saatlere kadar açık kalabilir.

38 – Limanları nasıl gezebilirim?

Limanları kendiniz ya da rehberinizin size sunacağı turlar ile gezebilirsiniz. Turda Türkçe rehber yok ise geminin excursion masasından tur alabilirsiniz.

39 – Kış dönemi nereye gidilir?

Destinasyonlara Göre En İyi Zaman Hangisi?

40 – İlkbaharda nereye gidilir?

Destinasyonlara Göre En İyi Zaman Hangisi?

41 – Yaz dönemi nereye gidilir?

Destinasyonlara Göre En İyi Zaman Hangisi?

42 – Sonbaharda nereye gidilir?

Destinasyonlara Göre En İyi Zaman Hangisi?

43 – Gemi turuna hangi destinasyon ile başlamalıyım?

Ülkede terör olayları başlamadan önce bu sorunun mutlak cevabı İstanbul ya da İzmir başlangıçlı Ege & Adriyatik programları ile başlamanız yönünde olacaktır. Fakat maalesef tüm gemi şirketleri güvenlik sebebi ile bir çok Türk limanını rotalarından çıkardılar. 2019 yılına kadarda gelecek gibi durmuyorlar. 2017 yılında İzmir, Kuşadası ve Çeşme kalkışlı Yunan Adaları programları düzenlenmekte fakat bu gemilerde cruise konseptini tam olarak yansıtmamakta. Yine de tercih edilebilir alternatiflerdir. Yalnız dikkat etmeniz gereken konu şudur ki lüks bir tatil anlayışınız var ise bu küçük gemilerden kesinlikle memnun kalmayacaksınız. Daha iyi bir gemi ile başlangıç yapmanız gemi turlarına bakışınızı değiştirecektir. Akdeniz turlarını deneyebilirsiniz.

44 – Gemi turuna hangi gemi şirketi ile başlamalıyım?

Türk yolcuların tatil standartları için Costa Cruise ve MSC Cruise şirketleri hem fiyat olarak uygun hem de hizmet olarak kötü değildir.

45 – Kabinler ses geçiriyor mu?

Kabinlerin duvarları oldukça ince bir malzemeden yapılmıştır ve ses geçirir. Bu demek değildir ki kabinde ki normal konuşmalarınız direkt olarak yan kabinden duyulacak. Fakat ses tonunuz biraz yükseldiğinde bilin ki yan kabinde konaklayanlar sizleri duyacaktır.

46 – Kabinlerde sigara içebilir miyim?

Kabinlerde sigara içmek kesinlikle yasaktır. Burada balkonlu kabinleri istisna tutabiliriz. Balkonunuzda sigara içebilirsiniz fakat kesinlikle sigarayı balkonunuzdan aşağıya düşürmeyin. Banyoda bulunan bardaklardan birinin içine su doldurup kül tablası olarak kullanabilirsiniz. Dışarıya atılan izmaritler rüzgar ile birlikte başka bir kabine girip yangın çıkarma potansiyeline sahiptir. Bu gibi durumlarda gemi şirketleri kesinlikle yolcunun gözünün yaşına bakmamakta, ilk limanda eşyalarınız ile birlikte gemiden atılabilirsiniz, ayrıca gemiye vereceğiniz olası zarar da kredi kartınızdan tahsil edilmektedir.

47 – Gemide elektrik prizleri nasıl?

Gemilerdeki elektrik prizleri 220 / 110 Volt elektriğe uyumlu aletler için öngörülmüştür. Ancak yanınızda, özel seyahat adaptörü bulundurmanızı öneririz.

48 – Avrupa gemi turlarında schengen vizesi çok girişli mi olmalı tek girişli mi?

Burada önemli olan geminin gittiği rota. Rota boyunca schengen sınırlarından çıkmıyorsanız tek girişli schenge vizesi yeterli olacaktır. Fakat rotanızda Tunus, Kazablanka, Tanca gibi bir şehir varsa kesinlikle çok girişli schengen vizesine ihtiyacınız var. Tek girişli scehgen vizesi ile gemiye giriş yapmanıza izin verilmeyecektir. Burada temel olarak bilmemiz gereken konu tur içerisinde schengen bölgesinin dışına çıkılıp çıkılmadığı. Diğer bir örnek olarak İstanbul başlangıçlı bir gemi turu rotada İzmir gibi başka bir Türk limanını barındırıyorsa o tur içinde çok girişli schengen vizesi gerekmektedir.

49 – Gemi turuna çıkacağım pasaportumun süresi ne olmalı?

Pasaportunuzun en az seyahat başlangıç tarihinden itibaren 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

50 – Seyahat sigortası gerekli mi? Ne işe yarar?

Gemi turları için seyahat sigortası zorunlu değil fakat gereklidir. Karşılaşma ihtimaliniz olan bir çok aksaklıkta maddi kayba uğramanızı önleyecektir. Özellikle doğa gezilerinin çok yoğun olduğu Norveç Fiyordları turlarında ayak bileği bükülmesi, çatlaması hatta kırılması karşılaşma ihtimalinizin olduğu bir şansızlıktır ve o bölgede bu tür tedaviler oldukça yüksek fiyata yapılmaktadır. Keza gemideki sağlık hizmetlerininde fiyatlandırması oldukça yüksektir. Bu sebeple 25€ – 30€’dan kaçmayıp sigorta yaptırmanızda yarar var.

51 – Tek başıma gemi turuna katılabilir miyim?

Tabii ki katılabilirsiniz. Gemi şirketinden gemi şirketine değişen oranlarda tek kişi farkı alınmaktadır.

52 – Tek kişi seyahat sıkıcı olur mu?

Cruise gemileri oldukça büyük ve eğlenceli gemilerdir. Tek başınıza seyahate çıksanız bile bir çok arkadaş edinme ihtimaliniz mevcut. Özellikle Norwegian Cruise Line tek başına seyahat edenler için çok güzel bir konsepte sahip. T1 kodundaki single iç kabinlerde tek kişi farkı ödemeksizin konaklayabilirsiniz. T1 kategoriye özel eğlence alanı, barlar mevcut gemilerinde. Orada diğer tek başına seyahat eden cruise yolcuları ile tanışıp zaman geçirebilirsiniz.

53 – Gemide tatbikat yapılıyor mu?

Geminin 1. günü gemi kalkışından hemen sonra gemide tatbikat yapılmaktadır.

54 – Tatbikata katılmak zorunlu mu?

Tatbikata her ne kadar cruise tecrübeniz olursa olsun katılmak zorundasınız. Katılım göstermeyen yolcuların odalarına bir sonraki gün için buluşma saati ve yeri bilgisi gelecektir. Bu toplantıya da katılmazsanız oda kartınızı iptal olacak ve resepsiyona gelmeniz sağlanacaktır. Eninde sonunda o tatbikat ve videoyu size izletiyorlar. Tatiliniz boyunca bu baskıyı ve rahatsızlığı hissetmemek için ilk gün tatbikat işleminin aradan çıkarılması en iyisidir.

55 – Transatlantik seyahatleri hangi mevsimler yapılır?

Gemiler transatlantik rotalarını mevsim geçişlerinde yapmaktadır. Genellikle mart ayında Karayipler ve Güney Amerika bölgesinden Avrupa Kıtasına transatlantik seferleri düzenlenir. Kasım ayının sonlarına doğru da tam tersi istikamette transatlantik seferleri düzenlenir ortalama olarak 15 – 20 gün arasında bir seyahat süresine sahiptir.

56 – Transatlantik seyahatleri pahalı mıdır?

Transatlantik seyahatlerinde gemiler neredeyse %60 doluluk oranında seyahat eder ve bu oran oldukça azdır. Bu sebeple bir çok promosyon duyurusu göreceksinizdir. Hatta öyle ki 15 gecelik turların kabin ücretleri vergiler dahil 400€ – 500€ arasına düşmekte. Transatlantik seyahatlerinizde en büyük maliyetiniz uçak bileti olacaktır. Tek yön uçak biletleri bir çok hava yolunda gidiş dönüş bilet fiyatından daha pahalıdır.

57 – Gemi turlarında restoranlar saat kaçta açılır? Yemekler hangi saatler arasında yenir?

Gemi turlarında restoranlar tüm gün boyunca aralıksız açık değildir. Gemiden gemiye değişiklik göstermek kaydı ile yaklaşık olarak restoranların açık olduğu saatlerdeSabah kahvaltı için 06:00’da açılır 10:00’da kapanır. Öğle yemeği için 12:30’da tekrar açılır ve 15:00’a kadar devam eder. Bu esnada geminin en üst güvertesinde açık büfe de hizmet vermektedir. Akşam yemeği için ise 18:30’da açılan restoran 23:45’e kadar servise devam eder. Restoran konusunda diğer gemi şirketlerine bariz üstünlük kuran Norwegian Cruise Line, Freestyle Cruising Konsepti ile 24 saat ücretsiz açık restoran hizmeti sunmaktadır.

58 – Gemi turlarında yemek düzeni nasıldır?

Standart gemi turlarında yemekler iki oturum halinde organize edilmektedir. 1. oturumda yemek yiyecek olan yolcular 18:30 – 21:00 saatleri arasında, 2. oturumda servis alan yolcular 21:30 – 23:45 saatleri arasında servis almaktadır. Gemi turunda yemek saatiniz, masanız her gün sabittir ve sizin için ayrılmıştır. Yemek saati ve masanızdan memnun kalmazsanız geminin restoranlar müdürü olan Maitre d’ ile görüşüp değişiklik talep edebilirsiniz. Müsaitlik doğrultusunda mutlaka yardımcı olacaklardır.

59 – Gemi turları balayı için uygun mudur?

Gemi turları son dönemde çiftlerin balayı geçirmek için çok sayıda başvurduğu alternatiflerden biridir. Özellikle yorucu evlilik koşuşturmasının ardından dinlenmek için güzel bir alternatif.

60 – Balayı için hangi rotaları tercih etmeliyim?

Bu seçim tamamen bütçeniz ile ilgilidir. Genel olarak Karayipler ve Akdeniz turları tercih edilse de özellikle sakinliği ve dinginliği ile Norveç Fiyordları keyifli bir alternatif olabilir.

61 – Gemi turlarında içecekler pahalı mı?

Gemi turlarında içecekler sanılanın aksine çok yüksek fiyatlarda değildir. Örneklemek gerekirse İstanbul’da yaşayan biri akşam dışarı çıktığında ve bir bara gittiğinde ödediği içecek fiyatı gemideki fiyatlardan daha yüksek olacaktır. Bira 3,5€ – 4€ civarında, viskiler 6€ – 9€ civarında satılmaktadır. Su ve soft içeceklerde 1,5€ – 3€ arasında değişiklik göstermektedir.

62 – Gemi turlarında içecek paketleri almalı mıyım? Avantajları nelerdir?

Bu sorunun cevabı şu şekildedir. Bir gün içinde 3 adet alkollü içecekten fazlasını tüketiyorsanız gemiye giriş yaptığınız gün her şey dahil içecek paketini almanızda yarar var. Ortalama 4€ tutarında 4 bardak içecek içtiğiniz taktirde her gün 16€ otomatik olarak ödeyeceğiniz anlamına gelir. İçecek paketlerinin fiyatları ise günlük kişi başı 25€ – 30€ arasındadır. Günlük 10€ – 15€ için kendinizi sınırlamanız doğru olmayacaktır. Üstelik içecek paketleri akşam yemeklerinizde alacağınız içecekleri de kapsamaktadır.

63 – Gemide engelli kabini var mıdır?

Var.

64 – Gemide engelli yolcular için tekerlekli sandalye veriliyor mu?

Gemide engelli yolcular için tekerlekli sandalye verilmiyor fakat dileyen misafirler kendi sandalyelerini gemiye getirebilirler.

65 – Engelli yolcular tekerlekli sandalye ile gemi içerisinde rahat gezebilirler mi?

Gemilerin tamamı engelli yolcuların rahat hareket edebileceği şekilde dizayn edilmiştir. Asansör girişleri oldukça geniştir. Ayrıca genel kullanım alanlarında, cafe ve barlarda engelli misafirlerin rahat edebilmesi için ayrılmış özel alanlar mevcuttur.

66 – Gemilerde kıyafet temizliği nasıl yapılır?

Kabininizde bulunan kuru temizleme poşetlerine kirli kıyafetlerinizi koyup yatağınızın üzerine bırakmanız yeterli olacaktır. Belirli bir ücret karşılığında temizlik personeliniz kıyafetlerinizi temizletip tekrar kabininize bırakacaktır.

67 – Gemi turlarına evcil hayvan kabul ediliyor mu?

Hayır.

68 – Geminin gittiği limanlarda gümrüksüz alışveriş yapabilir miyim?

Yapabilirsiniz. Fakat şunu unutmayın gemiye içecek sokmak yasaktır. Aldığınız içecekler gemiden çıkış gününüzde size iade edilmek üzere, gemiye girerken kabin numaranız altına kayıt edilerek gemi personeli tarafından muhafaza edilecektir.

69 – Geminin içerisinde gümrüksüz alışveriş yapabilir miyim?

Yapabilirsiniz.

70 – Gemide alışveriş promosyonları hangi günler yapılır?

Gemide alışveriş promosyonları için belirli, sabit bir gün yoktur. Daha çok denizde seyir günü bazı indirimler duyurulur. Ayrıca her bir turda gemi dükkanlarının satması gereken bir ürün kotası mevcuttur. Bu kotaya ulaşamazlarsa geminin son günü çok iyi promosyonlara denk gelebilirsiniz.

71 – Gemide deniz tutması için ilaç var mı? Nereden alabilirim?

Cruise gemilerinde deniz tutması sorunu ile karşılaşan yolcular ilaçlarını resepsiyondan ücretsiz olarak alabilirler.

72 – Kahvaltı menüsünde neler vardır?

Kahvaltıda daha çok hindi eti, krem peynir, omlet çeşitleri, meyveli yoğurtlar bulunmaktadır. Genel olarak Türk damak tadına çok uyan bir kahvaltı çeşidi olmasa da hamur işleri oldukça lezzetli. Aynı zamanda açık büfede de kahvaltı alabilirsiniz.

73 – Öğle yemeği menüsünde neler vardır?

Gemiden gemiye büyük değişiklikler gösterse de öğle yemeklerinde minimum 3 farklı başlangıç, 3 farklı aparatif, 3 farklı ana yemek ve şefin tavsiyesi ile birlikte 3 farklı tatlı çeşidi sunulmaktadır. Öğle yemeklerini açık büfe restoranda da alabilirsiniz.

74 – Akşam yemeği menüsünde neler vardır?

Gemiden gemiye büyük değişiklikler gösterse de akşam yemeklerinde minimum 3 farklı başlangıç, 3 farklı aparatif, 3 farklı ana yemek ve şefin tavsiyesi ile birlikte 3 farklı tatlı çeşidi sunulmaktadır. Akşam yemeklerinizi açık büfe restoranda da alabilirsiniz.

75 – Gemide kaç adet alternatif restoran mevcut?

Genel olarak gemilerde ana restoranların dışında 4-5 farklı alternatif extra ücretli a la carte restoranlarda bulunmaktadır. Özellikle yeni yapılan gemilerde a la carte restoran sayıları oldukça fazladır. 1 haftalık bir turda her akşam farklı restoranlarda yemek yeseniz bile tüm restoranları tecrübe etme şansınız maalesef yok. Bu sebepten gideceğiniz gemide hangi restoranlar bulunduğunu öğrenip acenteniz aracılığı ile bu restoranlara rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

76 – Gemiye giriş prosedürleri nelerdir?

Gemiye Giriş Günü İçin 12 Öneri başlıklı yazımıza bakmanızı öneririz.

77 – Gemiye içki sokabilir miyim?

Gemiye dışarıdan içki getirilmesi yasaktır. Bazen girişteki güvenlik personeli görmezden gelse de uygulanan prosedür şu şekilde olacaktır; Gemiye girişte alınan içkiniz kabin numaranız altına kayıt ettirilir ve gemi personeli tarafından muhafaza edilir. Gemiden çıkacağınız gün size iade ederler.

78 – Gemiye parfüm sokabilir miyim?

Gemiye girişte valizinizde parfüm olmadında herhangi bir sakınca yoktur.

79 – Gemi biletimi ne zaman alabilirim?

Gemi biletiniz uçaklı paket programlarda tur kalkışından 3 gün önce diğer bilet ve bilgilendirme kağıtlarınız ile birlikte gönderilecektir. “Cruise only” olarak tabir edilen, sadece gemi ücreti ödeyerek aldığınız tatillerde ise ödemenizin tamamını yapmanızın ardından 20 gün içinde biletiniz tarafınıza ulaştırılmasını isteyebilirsiniz.

80 – Gemide hangi diller konuşuluyor?

Gideceğiniz gemi şirketinin hangi ülkeye ait olduğu gemideki ana dili belirleyecektir. İtalyan gemisine gidiyorsanız bir çok bilgilendirme İtalyanca olacaktır. Tabii ki İngilizce olarak da bu bilgilendirmeler sunulur. Ayrıca gemide hemen hemen bütün Avrupa dillerinden en az 1 personel bulunmaktadır. Ayrıca Orta ve Güney Amerika ülkelerinden çok sayıda gemi personeli mevcuttur. Türkler genelde restoran bölümünde yoğun olarak çalışmaktadır. Hiç ummadığınız bir destinasyonda, hiç ummadığınız bir gemide Türk garsona rastlama ihtimaliniz çok yüksektir. Yeterli seviye yabancı dil bilginiz yok ise acentenize tura gitmeden önce gemide Türk personel çalışıp çalışmadığını sorabilirsiniz.

81 – Gemideki mağzalar 7/24 açık mı?

Genel kullanım alanları gece saat 02:00’a kadar hizmet vermektedir. Alışveriş dükkanları bazı gemilerde daha erken kapanabilir.

82 – Havuz katındaki şezlonglar için rezervasyon gerekli mi?

Havuz kenarındaki şezlonglar için rezervasyon yaptırmanıza gerek yoktur. İlk giden alır sistemi işlemekte.Şezlonga havlu bırakarak yer tutmak yasak olsa da bir çok yolcu bu kurala uymamakta ve yer tutmaktadır. Bu gibi durumla karşılaşırsanız havuz görevlisine durumu bildirip bırakılan havlunun kirliler bölümüne kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

83 – Gemideki sahnelenen gösterileri izlemek için rezervasyon yaptırmalı mıyım?

Bir çok gemi şirketinde rezervasyona gerek yoktur.

84 – Gemideki gösteriler ücretli midir?

Ana tiyatro salonunda sergilenen gösterileri ücretsiz olarak izleyebilirsiniz. Bunun yanında bazı gemi şirketleri şov ile birlikte akşam yemeğinizi yiyebileceğiniz restoran konseptleri sunmaktadır. Bu tür şovlar extra olarak ücretlendirilir.

85 – Gemi turunda özel menü talebinde bulunabilir miyim?

Gemi turlarında özel vejeteryan, koşer gibi menü talepleri yapabilirsiniz. Diyabet hastaları içinde özel menü istenebilir. Tabii bu taleplerinizin tamamını rezervasyon esnasında acentenize bildirmeniz gerekmektedir.

86 – Gemi turu için ne zaman rezervasyon yaptırmalıyım?

Gemi turlarında avantajlı fiyatlara rezervasyon yaptırmak için iki alternatifiniz mevcuttur. Bunlardan biri programlar piyasaya çıktıktan hemen sonra 1. erken rezervasyon dönemi, diğeri ise tur kalkışına 1 hafta 10 gün kala duyurulan son dakika promosyonlarıdır. Son dakika promosyonları erken rezervasyon fiyatlarından da aşağıda olsa bile çok az sayıda kabin için uygulanır ve yakalaması zor olan promosyonlardır. Ayrıca gitmeyi istediğiniz turda yer kalmama riskini de göz önünde bulundurmanız gerekmekte.

87 – Kara turuna çıkarken gemiden yiyecek çıkarabilir miyim?

Şehri gezmek üzere gemiden inerken sabah kahvaltıda yanınıza tost, meyve gibi yiyecekler almanızda hiç bir sakınca yoktur.

88 – Gemide domuz eti var mı? Nasıl ayırt ederim?

Yabancı şirket gemilerinin tamamında domuz eti servis edilir. Restoranlarda etin hangi hayvana ait olduğu görsellerle anlatılmaktadır. Yemeğin yanında domuz resmi var ise domuz eti, dana resmi var ise dana etidir.

89 – Gemi turlarında en çok şikayet edilen konu nedir?

Gemi turlarında en çok şikayet edilen konu hastalıktır. Fakat bunun önlemi oldukça basit. Geminin hemen hemen her köşesinde ellerinizi dezenfekte edebileceğiniz jeller mevcuttur. Bunları mutlaka kullanmanız gerekmekte. Dünya’nın her yerinden binlerce insanla bir arada yaşadığınızı unutmayın. Hijyen önemli.

90 – Kredi kartımdan fazla para çekildi ne yapmam gerekli?
  1. maddede bahsettiğimiz provizyon çekimi tur sonunda iptal edilir ve gerçek çekim yapılır. Provizyon bankanız tarafından 1 hafta 10 günlük bir süre içinde iptal edileceğinden extrenizde 2 adet çekim yapılmış olarak görülecektir. Bir çok yolcu bu provizyon iptal olmaması sebebi ile kartlarından fazla çekim yapıldığını düşünmektedir. Kartınızdan gerçekten fazla çekim yapıldı ise extrenizin kopyası ile acentenize başvurmanız gerekmektedir.Gemideki harcamalarınızın bulunduğu faturayı saklamanızda fayda var. Gemiden çıkışınız esnasında faturanız size imzalatılır ve imzaladığınız faturada gemide kullandığınız extralar mevcuttur. İmzaladığınız tutarın dışında yanlışlıkla çekilen bir tutar var ise başvurunuzun ardından 15 -20 gün içinde kartınıza iade edilecektir.
91 – İstanbul çıkışlı gemi turu var mı?

Yok. 2019 yılına kadar görünmüyor. Aslına bakarsanız gemi şirketleri 2019 yılı rotalarını henüz açıklamadığı için 2019 yılına kadar görünmüyor. Bu yılda da olacağı kesin değil.

93 – Türkiye çıkışlı gemi turu var mı?

Celestyal Cruises ve ETS Tur gemilerinin İzmir ve Kuşadası kalkışlı 3* cruise gemileri ile Yunan Adaları turları mevcut.

94 – Akdeniz’de en çok kullanılan başlangıç limanları hangileridir?

Akdeniz’de en çok Cenova, Savona, Roma ve Barselona limanları kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra bazı gemi şirketleri Marsilya’dan da yolcu alımı yapmaktadır.

95 – Norveç’te en çok kullanılan başlangıç limanları hangileridir?

Norveç gemi turlarında en çok kullanılan kalkış limanı şüphesiz Kopenhag’dır. Almanya’nın Hamburg, Warnemünde ve Kiel limanları da bazı gemi firmaları tarafından kullanılır. Amsterdam’da yıl içinde Norveç turları için kalkış limanı olarak kullanılan şehirlerdendir.

96 – Baltık bölgesinde en çok kullanılan başlangıç limanları hangileridir?

Baltık bölgesi gemi turları için genellikle Stockholm, Hamburg, Warnemünde, Kiel ve Kopenhag kalkış limanı olarak kullanılmaktadır.