Ücretsiz Kabin Upgrade Alma Yolları

Gemi turuna çıkmadan önce hangi kategori kabinde konaklamak istediğinize karar vermeniz gerekli. Bu kararı verirken gerek ekonomik, gerek gidilen destinasyon gerekse gemi seyahatinizi nasıl geçirdiğiniz gibi faktörler öne çıkmakta. Kabin Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımızın son bölümünde ücretsiz kabin kategorinizi yükseltme yollarından biraz bahsetmiştik. Bu yazıda bu konuyu biraz daha detaylandıracağız.

Tabii ki bahsedeceğimiz yöntemlerden hiç biri %100 garanti vermese bile olasılığınızı oldukça arttırmakta.

Tatil Planınızı Düşük Sezona Yapın

Turu satın aldığınız dönem gemi %100 doluluk oranına yakın bir orana sahip ise upgrade alma şansınız yok demektir. Gemilerin nispeten boş olduğu aralık, ocak, şubat aylarında çıkacağınız gemi turunda, gemi şirketleri üst kategori kabinlerde müsaitlik bulunduğu taktirde kabininizi upgrade etme olasılığı daha fazladır. Düşük sezonda daha çok uygun fiyatlı seyahat etmek isteyen cruise yolcuları gemileri tercih etmektedir ve ilk tükenen kabin kategorileri iç kabinler olur. İç kabinlerde müsaitlik kalmadığı için gemi şirketleri GTY garanti tipi kabinleri satışa açar ve düşük fiyattan gemiyi satmaya devam etmektedir. Bu GTY garanti tipi kabinler upgrade için büyük fırsattır.

Bir Seyahat Acentesine Başvurun

Gemi şirketleri Dünya’da ki ağını genişletmek için her daim ilgili ülkelerdeki seyahat acentelerini kullanmak zorundadır. Bu seyahat acentelerine özel anlaşmalı fiyatlar vermekte, farklı imkanlar sunmaktadır. İyi anlaştığınız, sürekli müşterisi olduğunuz acenteye rezervasyon esnasında ücretsiz upgrade yapılması için ricada bulunursanız gemi şirketinize talebinizi mutlaka iletecektir ve seyahat acenteniz gemi şirketi ile ilişkileri iyi ise müsaitlik doğrultusunda upgrade işleminiz yapılması olasıdır.

Sizin İçin Özel Günleri Tercih Edin

Gemi seyahatinizi sizin için özel bir gün olan doğum günü, evlilik yıldönümü vb. günlere getirmeye çalışın. Bir çok gemi şirketi gemiye giriş yaptığınız gün çok cüzî, sembolik rakamlar ile bu mutlu gününüze ithafen kişi başı 30€ – 100€ arası bir fark ile balkonlu kabine geçmek isteyip istemediğinizi soracaktır.

Son Dakika Fırsatlarını Takip Edin

Bir çok acente gemi şirketlerinden uygun fiyata garanti kabin almaktadır. Kimi zamanlar bu kabinleri satmakta zorlanır ve farklı promosyonlar ile internet sitelerinden duyurmaktadır. Bu duyurular genellikle tur kalkışına 1 hafta kala yapılmaktadır.  “iç kabin fiyatına dış kabin” “Dış kabin fiyatına balkonlu kabin” gibi fırsatları yakalamak için tatile çıkmaya karar verdiğiniz tarihten 1 hafta öncesinde seyahat acentelerinin internet sitelerinde gezinmeye başlayabilirsiniz. Yalnız seyahat için tarih esnekliğiniz yok ise bu durum biraz risklidir. Beğendiğiniz turda yer kalmayabilir.

Turun 2. Gününe Kadar Bekleyin

Geminiz tura çıkmadan önce %100 doluluğa sahip ise turun ilk günü gemiye yetişemeyen ya da tura gelmekten vazgeçmiş kişiler olacaktır. Turun 2. günü resepsiyona girip müsaitlik var ise kabinlerini upgrade edip edemeyeceklerini sorabilirsiniz. Bazı şirketler politikaları gereği bu işleme çok katı yaklaşırken bazı şirketler de ücretsiz olarak ya da çok sembolik rakamlar ile upgrade işleminizi yapacaktır.

Seyahatlerinizde Aynı Gemi Şirketini Tercih Edin

Seyahatlerinizle mümkün oldukça aynı gemi şirketini tercih edin. Gemi şirketlerinin müşteri sadakat programları bulunmaktadır. Gemi şirketleri bu programlar kendileri ile tekrar tekrar gemi turuna çıkan misafirlerine upgrade konusunda öncelik sağlamakta olup, misafirlerinin gelecekte de kendileri ile seyahat etmelerini sağlarlar.

GTY Garanti Tipi (ROS Kabin) Kabinleri Tercih Edin

GTY Garanti tipi kabin ya da ros kabin sisteminde turu satın aldığınız esnada gemi şirketi size kabin numarası vermemektedir. Fakat gemideki toplam kontenjandan yerinizi ayırırlar. Tur kalkışına kısa bir süre kala satın aldığınız kategoride müsaitlik var ise en kötü ihtimal zaten parasını ödediğiniz kategoride seyahat edeceksinizdir. Satın aldığınız kategoride müsaitlik yok ise gemi sistemleri bir üst kategoriden kabin atayacaktır. Bir üst kategoride de müsaitlik yok ise onun da bir üst kategorisine upgrade edileceksiniz. Bizim önerdiğimiz yöntem bu yöntemdir. Özellikle çok satılacağına inandığınız rotalarda yüksek oranda işe yaramakta. İç kabin ücreti ödeyip balkonunda jakuzi bulunan bir suite kabinde seyahat etme fırsatınız mevcut. GTY kabini seçerken illa ki iç kabin almak zorunda değilsiniz. Dış GTY kabin de alabilirsiniz. Bu sefer size en kötü ihtimal dış kabin verilecektir üst kategorilerin ucu açık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir