Gemi Turlarında İlk Bakışta Görünmeyen 5 Ekstra Harcama

Bir acenteye başvurdunuz. Gemi turunuzu satın aldınız. büyük ihtimal acentenin size sunduğu paket programlardan birini tercih ettiniz. Destinasyon seçimini, uçuşlar, havalimanı liman transferlerini kredi kartınıza 6+3 taksit olarak işlem yaptınız. Artık tatil için her şey hazır durumda. Peki gemiye bindikten sonra karşınıza çıkacak birçok ekstra harcama vardır. Biraz gemide yapacağınız ya da yapmak zorunda kalacağınız ekstra harcama kalemlerine bakalım.

İnternet Harcamaları

Yıl olmuş 2015 teknoloji oldukça gelişmiş durumda fakat ulaşılabilirlik azaldıkça bir ürünün, hizmetin değeri artmakta. Cruise gemilerinde internet erişimi bazı çok lüks gemiler ve butik hizmet veren gemiler dışında çok yüksek oranda ücretlidir. Bu ücretler gemi şirketinden gemi şirketine değişmekle birlikte bazı gemi şirketleri bu hizmeti paket halinde sunmaktadır. Örnek Costa Cruises şirketinde kullanılan dakika başına fiyatlandırma yapılırken 1 saat internet kullanımı için 30€ ekstra harcama yapmanız gerekir. 3 saat internet kullanımı için 48€ ödemeniz gerekir. Diğer gemi şirketlerinde de -MSC, Norwegian Cruise Line, Crystal Cruises, Disney Cruises vb) fiyatlar üç aşağı, beş yukarı aynı orandadır.

İnternet kullanımı ile ilgili en son Silversea şirketi bir yeniliğe imza attı. Medallion Suite aşağı kategoride konaklayan misafirlerine günlük 2 saat ücretsiz internet kullanımı hakkı tanıdı. Medallion Suite ve yukarı kategoride konaklayan misafirlerine 24 saat boyunca ücretsiz internet kullanım hakkı tanıdı. Size satılan bu internet şifrelerini kullanmak için gerekli olan cihazınız yanınızda yoksa hemen hemen tüm gemilerde bulunan internet cafeleri kullanabilirsiniz.

Gemi Aktiviteleri

Bilindiği üzere gemide bir çok aktivite ücretsizdir. Spor salonu kullanımı, sabah grup halinde yapılan sporlar, jakuzi ve havuzlar, tiyatroda sergilenen showlar ve animasyonlar ücretsiz aktivitelerin içerisindedir. Fakat SPA alanının kullanımı için hemen hemen bütün gemilerde ekstra harcama yapmanız gerekir. Cilt bakımı, masaj, bazı gemilerde bulunan özel güneşlenme alanları ekstra olarak ücretlendirilir. Kumarhanede oyun oynamayı seviyorsanız burada geçirdiğiniz vakit boyunca oynayacağınız oyunda ekstra olarak ücretlendirilecektir. Öyle ki katıldığım cruise turları esnasında gördüm ki geminin en büyük kazanç kapılarından biri kumarhanelerdir.

Bahşişler & Servis Ücretleri

Özellikle 2015 senesi itibari ile bu ücret süpriz olmaktan çıktı ülkemizde. Artık bir çok seyahat acentesi paket programların içerisine, geçmiş yıllarda yolcuların gemide ödedikleri bahşişleri de dahil etmektedir. Tabii cruise only olarak tabir edilen, seyahat acentesinden sadece gemi hizmetini alan yolcular rezervasyon esnasında bu ücreti göz ardı etmektedir. Acente personeli konu hakkında bilgi vermez ise bir gider olarak görmezler. Bu ekstra masraftan gemide haberdar olurlar. Bu ücret gemi firmaları arasında farklılık gösterse de kişi başı günlük ortalama olarak 8€ ila 11€ arasında değişmektedir. Bizim kültürümüzde bahşiş memnun kalınan hizmetin karşılığında verilen ekstra ücret olarak görülse de gemi firmaları bu ücreti zorunlu kılmıştır.

Çok nadir olarak gemide resepsiyona servisten memnun kalmadığı için bu ücreti ödemek istemediğini belirten yolcular olumlu yanıt verir. Fakat henüz İtalyan gemilerinde rastladığım bir durum değil. da genel olarak gemi şirketleri bu ücreti yolculardan tahsil etmektedir. 7 gecelik bir programda ortalama 70€ ila 80€ arası kişi başı servis ücreti, bahşişler gemide tahsil edilir.

A La Carte Restoranlar

İstisnasız her gemi şirketinde tur için ödediğiniz ücret en az tam pansiyon olarak hizmet almanıza yetecektir. Yani sabah, öğle ve akşam yemekleriniz fiyata dahildir. Fakat gemide ekstra olarak hizmet veren A La Carte restoranlarda mevcuttur. Farklı konseptlerde bulunan bu restoranlar ekstra olarak ücretlendirilir. Ortalama 20€ ile 70€ arası ücret ile farklı seçenekleri değerlendirip akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz. Tabii bu da bir ekstra harcama kalemidir.

Gemideki konsept restoranlardan bahsetmişken Norwegian Cruise Line’ın Freestyle Cruising konseptinden de bahsetmek gerekir. Kendi segmentinde bu konsepti ilk uygulayan gemi şirketidir. Nedir Freestyle Cruising? Gemilerde bulunan yemek oturum saatlerine bağlı olmaksızın 24 saat boyunca ücretsiz yemek yiyebileceğiniz restoranlar tüm gemilerinde mevcut. Bu restoranların yanı sıra hemen hemen tüm gemilerinde en az 14-15 farklı konseptte A La Carte restoran mevcuttur. NCL bu restoranlarda uygun fiyatlı bir politika izlemekte.

Kara Turları Ekstra Harcama

Belki de en büyük ekstra maliyeti oluşturan kalem kara turlarıdır. Geminin “Shore Excursion” bölümünden satın alacağınız kara turlarının fiyatları gideceğiniz destinasyondan destinasyona büyük değişiklik göstermektedir. Örnek olarak Akdeniz’de çıkacağınız 7 gecelik bir gemi turunda gemi ortalama 5-6 limana, şehre uğramaktadır. Bu 5 şehrin toplamında yaklaşık olarak 250€ – 300€ arasında bir tur maliyetiniz olacaktır. Tabii ki bu turlara katılmak zorunlu değil. Daha önce gezdiğiniz ve bildiğiniz bir şehir ise kendiniz de gezebilirsiniz. Ya da meraklı bir gezginseniz, gideceğiniz şehri turdan önce araştırıp, çalıştıysanız o şehri gezmek sizin için çok zor olmayacaktır.

Örnek olarak Barselona limanı şehre ve turistik merkezlere çok yakındır. Bu sebeple La Rambla caddesine gitmek, Katalonya Meydanı’nı görmek için ekstra tura ihtiyacınız yok. Yürüyerek 20-25 dakika da limandan bu merkezlere ulaşmanız kolaydır. Bunun yanında kendi başınıza gezmenin zor olduğu şehirlerde vardır. Örnek olarak Roma. Roma şehri için cruise gemileri Civitavecciha limanını kullanmaktadır. Roma’ya yaklaşık olarak 70-80 dakika mesafede olan bu limandan çıkıp şehri gezmeniz çok kolay değil. Gemiden alacağınız tur size daha ucuza gelecektir.

Bunların yanında kesinlikle tur ile gezmeniz gereken destinasyonlarda mevcuttur. Norveç Fiyordlarına gidiyorsanız bir çok limanda kendi başınıza yapacağınız gezi rehberinizin suacağı fiyattan daha yüksek maliyetler çıkaracaktır. Bunun yanında dönüşte gemiye yetişemeyebilir, geminin bir sonraki limanına gidip oradan gemiye biniş sağlamanıza sebep olabilir. Ben gittiğim şehirleri “Rehberli bir şekilde, gemiye yetişme korkusu olmadan gezmek istiyorum.” diyorsanız kişi başı ortalama olarak cebinizden çıkacak tutarlar. Akdeniz için 250€-300€, Baltık bölgesi için 300€ civarında, Norveç fiyordları için 350€ – 450€ civarındadır.


Gemideki İçecekler

Standart olarak aldığınız bir gemi turunda gemideki içecekler ücretlidir. Rezervasyon anında ödediğiniz ücretin içerisinde yoktur. Tabii bunun istisnaları yok değil. Düşük segment gemilerde örnek olarak Pullmantur’u verebiliriz. Luxury cruise’da ise Silversea, Paul Gauguin Cruises her şey dahil konseptine örnek gemi firmalarıdır. Gemide içecek fiyatları nasıl derseniz standart alkollü içeceklerde ortalama olarak 4€ ila 12€ arası değişmektedir. Alkol tüketimini seven yolcular için kesinlikle önereceğim husus gemiden içecek paketi satın almaları. Kişi başı ortalama günlük 25€ ücret ile alınacak içecek paketi ile tüm gemideki tüm cafe ve barlarında dilediğiniz içecekleri tüketebilirsiniz. Tabii bu içecek paketine çok özel içkiler dahil değildir. Fakat mevcut içecek yelpazesi oldukça tatmin edici. Bir diğer dikkat etmeniz gereken husu kabinde 1 kişi bile içecek paketi almak istese, diğer tüm konaklayanlarında almak zorunda olmasıdır.

Yukarıda yazdığım hususların yanında çamaşırhane ve dükkanından alacağınız şeyler de girebilir fakat bunlar çok kişisel olduğundan detaylı bahsetmeye gerek yok. Gemide yapacağınız alışveriş konusunda şunu söyleyebilirim. Mutlaka denizde seyir yapacağınız günü ya da turun son gününüz bekleyin. Bu günlerde gemide özel indirimler yapılmakta. Turun 1. günü aldığınız bir ürünü 3. günü ya da son günü %60-%70 gibi indirimli bir fiyata görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir