Gemi Turuna Katılırken Yanınıza Almanız Gereken Kıyafetler

Gemi turuna katılacak kişilerin aklına ilk gelen sorulardan biri. “Tura katılırken yanıma almam gereken kıyafetler nelerdir?” “Yanımıza kesinlikle takım elbise ya da abiye kıyafet almalı mıyız?” “Odalarda bornoz var mı?”

Genel olarak gemideki günlük yaşamda rahat kıyafetler tercih edilmektedir. Akşam yemekleri için biraz daha şık kıyafetler yanınıza almanızı öneririm. Yapacağınız şehir gezileri için mutlaka rahat yürüyebileceğiniz bir spor ayakkabı, değişken hava koşullarına uyacak mont almanızda yarar var. Gemide düzenlenen gala gecelerinde girmek üzere takım elbise bulundurmanız gerekmektedir. Kadınlar ise şık gece kıyafetleri ile gala gecelerine katılabilirler. Bazı Avrupalı yolcular durumu abartıp frag ile yemeye inebiliyor. Tamamen kişisel tercihinize kalan bir durum.

Genel olarak yukarıdaki bilgilendirme geçerli olsa, yanınıza mutlaka almanız gereken fakat çok dikkat edilmeyen bazı eşyalar mevcut.

Terlik & Sandalet

Özellikle daha önce gemi turlarını tecrübe etmeyen seyahat severlerin aklına takılan sorulardan biri, ya da hiç aklına gelmeyen bir materyal. Kesinlikle almanız gereken kıyafetler listesinde. Gideceğiniz dönem, destinasyon, gemi şirketi ya da gemi farketmez mutlaka yanınıza bir çift terlik ya da sandalet bulundurun. Kışın Akdeniz’e gideceğim ya da yazın Norveç Fiyortlarına gideceğim denize mi gireceğim demeyin. Geminin SPA alanını kullanırken, havuz ve jakuzileri kullanırken terlik size büyük kolaylık sağlayacaktır. Kabinde uzanmışsınız tuvalete gitmeniz gerekti ya da balkona çıkmak istediniz… Ayakkabıyı giy, bağcıkları bağla büyük dert. Terlik mi sandalet mi sorusunu soracak olursanız sandaleti öneririm. Gemi içerisinde gezerken merdivenlerden inip çıkarken, ya da genel kullanım alanlarında gezinirken hafif yükseltiler ile karşılaşacaksınız. Bu yükseltilerde terlik ayağınızdan çıkıp sendelemenize sebep olabilir.

Mont & Hırka

Hangi dönem hangi destinasyona gideceğinizin önemi büyüktür. Yaz aylarında Akdeniz seyahatlerine gidiyorsanız kalın montlara ihtiyacınız olmayacaktır fakat açık denizde hava kararınca soğuyan havadan korunmak için ince bir hırka ya da kapşonlu bir kazağa ihtiyacınız olacaktır. Kuzey Avrupa bölgesine gidiyorsanız yanınızda mutlaka yağmurluk ya da sizi soğuktan koruyacak kalın bir mont almanızda fayda var. Limanlarda hava çok güzel olsa bile katılacağınız turlarda yerden 1500 metre yukarıya çıkacaksınız ve hiç beklemediğiniz sağanak yağmura yakalanabilirsiniz.

Takım Elbise & Abiye Elbise

Gemide, ana restoranlarda yiyeceğiniz akşam yemeklerini aileniz ile çıktığınız güzel akşam yemeklerine benzetebilirsiniz. Gün içinde gezdiğiniz rahat kıyafetlerin yerine daha şık kıyafetler tercih edebilirsiniz. Bu demek değildir ki mutlaka kravat takmanız gerekli, ceketinizin cebinde mendil olsun. Standart gömlek, pantolon ya da kadınlar için etek bluz yeterli olacaktır. Tabii ki bu “şıklığın” ucu bucağı yok. Yukarıda da belirttiğim gibi frag ile yemeklere katılan tipler dikkatinizi çekecektir.

Spor Ayakkabı

Özellikle yürüyüşü bol turlara katılacaksanız kesinlikle almanız gereken kıyafetler listesinde.. Bunun dışında geminin üst güvertelerinde bulunan spor alanlarındaki aktivitelere katılmayı düşünüyorsanız spor ayakkabı oldukça yardımcı olacaktır.

Mayo

“Alaskaya gidiyorum ne işim var mayo ile?” DEMEYİN! Hangi destinasyon olursa olsun gemiye girdikten sonra 34-38 derecede ısıtılmış jakuzilerde keyif yapmak oldukça güzel oluyor. Kesinlikle almanız gereken kıyafetler listesinde yer veriniz.

Banyo Malzemeleri

Bir çok gemide evlerimizde kullandığımız şampuanlardan bulunmamakta. Bu konuda hassasiyeti olan seyahat severler yanlarına küçük şişelerde şampuan getirmelerinde fayda var. Ayrıca gemilerde bornoz özel suite kabinlerde verilmektedir. Banyo havlulları yeterli büyüklükte ve sayıda olsa da bornozsuz yapamam diyenlerin dikkate alması gerekli. Kabin temizlik personelinize ufak bir bahşiş ile bu bornozu temin etme ihtimaliniz olsa da, garantiye almak isteyenlerin tebirli olmasında fayda var.

Gemi Turuna Katılırken Yanınıza Almanız Gereken Kıyafetler” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir