Nehir Gemileri ile Cruise Gemileri Arasındaki 7 Fark

“Her cruise yolcusu potansiyel nehir gemisi yolcusudur.”

Nehir gemileri ile yapılan turlar son yıllarda ülkemizde de hızla yaygınlaşan bir seyahat türü. Nehir gemilerinde misafirlerinin büyük bir çoğunluğu cruise yolcularından oluşmaktadır. Avrupa kıtasında Tuna Nehri, Ren Nehri, Douro Nehri, Dnyeper Nehri, bu güzel konseptte katılabileceğiniz nehirlerdir. Rusya’da Volga Negri yıllardır klasik olmuş bir turdur.

Daha önce büyük cruise gemileri ile seyahat etmiş fakat nehir turu tecrübe etmeyen cruise severlerin aklında bir çok soru oluyor. bu soruları tek bir soruda birleştirirsek “Nehir gemileri ile büyük cruise gemileri arasında ne gibi farklar vardır?” başlığında toplayabiliriz. Aralarında ki farklardan bahsederken daha çok nehir gemilerini örneklendireceğiz.

Gemi Boyutu ve Yolcu Kapasitesi

Özellikle Avrupa nehir turlarında seyahat edeceğiniz gemilerin çok büyük çoğunluğu 3 adet güverteden ve 1 adet teras güvertesinden oluşmaktadır. Alt güverte, orta güverte, üst güverte ve teras güvertesi… Ortalama 120 metre boyunda 100 – 200 yolcu kapasiteli gemilerdir. Resepsiyon ve genel kullanım alanları orta güverte ve teras güvertelerde bulunamktadır. Büyük cruise gemilerinde ise bu sayılar çok daha yukarı çıkmakta. Minimum 7 güverteden oluşan gemiler +1000 kişi kapasiteli inşaa edilmektedir.

Kabinler

Nehir gemilerinde alt güvertede bulunan kabinler dış kabindir ve küçük kare bir pencere mevcuttur. Bu pencereden baktığınızda nehir ile aynı hizada gittiğinizi göreceksiniz. Bir üst kat olan orta güvertede french balkonlu kabinler mevcuttur. Yeni yapılan nehir gemilerinde french balkon yerini cruise gemilerindeki gibi gerçek balkona bırakmakta. Gerek french balkonlu, gerekse gerçek balkonlu kabinlerin camları aşağıya doğru açılmaktadır. Kabin boyutları ise lüks nehir gemilerinde kabinlerde 20 m²’ye kadar genişlemektedir.

FRENCH BALCONY CABIN

Yolcu Profili

Nehir turunu tercih eden yolcular genelde +60 yaş üzeri, daha önce 2-3 kere büyük cruise gemileri ile seyahat etmiş kişilerden oluşmaktadır. Özellikle 70 yaş ve üzeri, büyük gemileri yorucu bulan seyahat severlerin daha küçük gemileri tercih etmesi sebebi ile sık katıldığı cruise türüdür. Büyük yolcu gemileri ise özellikle çocuklu ailelerin sıklıkla tercih ettiği, 25 – ∞ arasında hemen hemen tüm seyahat severlerin tercih ettiği cruise türüdür.

Çocuk Programları

Nehir gemilerinde herhangi bir çocuk programı mevcut değildir. Hatta çocuklar için oldukça sıkıcı bir seyahat türü diyebiliriz. Büyük cruise gemilerinin hemen hemen tamamında günün belirli saatlerinde çocuk programları aktif olarak uygulanır ve gemi personeli gözetmenliğinde aktivitelere katılırlar.

Restoran(lar)

Bazı büyük cruise gemilerinde 30’a yakın farklı restoran mevcuttur. Ortalama 100 – 200 yolcu kapasitesi olan nehir gemilerinde herkes aynı anda tek bir restoranda yemek yiyebilmektedir. Gemi boyutları çok daha küçük olması sebebi ile çok çeşitli restoran alternatifleri olmasa da öğle ve akşam yemeklerinde oldukça zengin menülere sahiptir.

Seyir Günü

Nehir gemilerinde, büyük cruise gemilerindeki gibi 24 saat seyir günü mevcut değildir. Böyle bir ihtiyaçta yok aslında. Nehir seyir halinde olduğu her an bir çok küçük köyün içinden geçer, özellikle Ren Nehri turlarında geçeceğiniz “romantik parkur“da onlarca eski dönemden, orta çağdan kalmış kale, manastır ve şatoyu seyir esnasında görmeniz mümkün.

Limanlar

Cruise limanları genellikle şehir merkezinin dışına inşaa edilmektedir. Gemi limana yanaşınca şehri gezmeniz için gemiden kara turu satın almanız gerekli ya da toplu taşıma, shuttle gibi araçlarla şehir merkezine ulaşım sağlamanız gerekli. Nehir gemileri direkt olarak şehrin kalbine yanaşır. Viyana, Budapeşte, Amsterdam, Rotterdam gibi bir çok limanda şehir merkezine yürüme mesafesi ile ulaşabilirsiniz.

Kimler Nehir Gemileri ile Seyahat Etmekten Hoşlanır?

Tatilini sessiz, sakin ve dingin bir ortamda geçirmek isteyen, kargaşa ve koşuşturmadan uzak kalmak  isteyen cruise severler için ideal bir tatil anlayışı. Büyük cruise gemilerinde ki gibi aktivitelere yetişme derdi olmadan, binlerce kişi arasında seyahat etmek istemeyen cruise severlerin oldukça keyif alacakları bir tatil türüdür. Sosyal olanakları büyük cruise gemilerinden daha az olsa da yolcular nehirde seyir esnasında her daim farklı manzara ve köyleri izleyerek keyifli vakit geçirebilirler. Özellikle yanlarında keyifle sohbet edebilecekleri bir arkadaş grubu varsa nehir gezilerinin keyfi çok daha fazla çıkacaktır. Fakat cruise gemilerindeki gibi kumarhane, farklı restoranlar ve barlar, çok büyük dans pistleri, disko, tiyatro salonu gibi beklentiler ile gidilirse tam bir hayal kırıklığı yaşanacağı gerçektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir