Gemi Turu Rezervasyon ve Hazırlık Süreci

“Cruise turu nedir?”, “İlk cruise turunu hangi firma yapmıştır?” vb. konulardan bahsetmeyeceğim hem sitemizde hem de internette zaten tonla bilgi mevcut bu konularla ilgili. Bu yazıda cruise’a çıkmaya karar vermiş birisi hazırlık döneminde neler yapmalı? Doğru tur tercihi, doğru gemi tercihi, doğru kabin tercihi, doğru kat tercihi, doğru gemi firması tercihi gibi işe yarar bir kaç bilgi vermeye çalışacağım. Özetle gemi turu rezervasyon sürecinde nelere dikkat etmelisiniz.

Gidilecek Destinasyonu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Gidilecek destinasyonu seçerken en önemli husus tatilin genelinden beklentiniz nedir? Bu seçim bütün gemi turunuzun seyrini etkileyecek bir karardır. Kısaca özelliklerine göre bölgelerden bahsedecek olursak;

Akdeniz Gemi Turu

Tatilinizden beklentiniz dinlenip, kafanızı stresten arındırmak ise akdeniz destinasyonları sizin için uygun olacaktır. Özellikle denizde seyir sayısı fazla olan bir programı seçerseniz bol bol güneşlenme, havuz ve jakuzi keyfi yapma, kitap okuma… kısaca kendinize zaman ayırabileceğiniz bir tatil geçirmiş olursunuz. Bunun dışında Akdeniz’in sıcak iklimi sizi fazlası ile mayıştıracak, bir süre sonra zaman kavramınız gitmiş olacaktır.

Yunan Adaları Gemi Turu

Tatil için düşük bir bütçeniz var ise yunan adalarında sizin için uygun olan bir çok gemi mevcut. Yunan Adaları çok yorucu olmayan destinasyonlardandır. Deniz, kum, güneş sizin.. Bunun yanında gece eğlencesi isteyenler için gemiler Mykonos’a genelde öğleden sonra yanaşır ve sabaha karşı 02:00 – 03:00 sularında hareket eder. Güzel bir plajda denize girmek isterseniz de Milos’a giden gemileri tercih etmenizi öneririm.

Norveç Fiyortları Gemi Turu

Bu bölgeyi Karadeniz’in dedesi olarak tanımlayabiliriz. Dinginliğin, sakinliğin ve huzurun başkenti. Doğa severlerin kesinlikle gitmesi gereken bir destinasyon. Görkemli şelaleler, uçsuz bucaksız ufuk çizgisi ve fiyort manzaraları ile geçecek bir tatil.

Baltık Başkentleri Gemi Turu

Doğu Avrupa’nın tarihi başkentlerini gezebileceğiniz bir rota. Bu bölgeyi kara turu ile daha ekonomik fiyatlara gezebilirsiniz fakat şehirler arası mesafeler uzak olduğundan çok fazla yorulacaksınızdır. Açıkçası gemi turu için en son tercih edilen destinasyonlardan olsa da yakın dönem Avrupa tarihininin içine girince insanlar genelde “daha önce niye gelmedik buraya” cümlesini kuruyor. Baltık programlarında gemilerin limanda kalış süreleri çok önemlidir. Uzun kalkış süreli gemileri tercih etmenizde fayda var. Ve özellikle St. Petersburg’da 1 gece konaklayan programları tercih ediniz.

Avrupa için yukarıda saydığım 4 ana destinasyonu gezdiyseniz Uzakdoğu, Afrika, Orta Amerika, Karayipler gibi destinasyonları tercih etmenizi öneririm. Bu destinasyonlar farklı bir yazının konusu.

 • MALAGA

Gideceğiniz Destinasyona Karar Verdiniz. Tatile Çıkmadan Önce Neler Yapmalısınız?

1- Kabin Seçimi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımızı mutlaka okuyun.

2-  Gemi Turlarında İlk Bakışta Görünmeyen 5 Ekstra Harcama  yazımızı mutlaka okuyun.

3- Öncelikli olarak bıkmadan, usanmadan seyahatinizi ayarladığınız acenteden tüm seyahat bilgilerinizi, program için ödediğiniz tutara neler dahil, neler dahil değil, uçuş saatleri, rehberlik bilgisi gibi konuları mutlaka yazılı olarak alınız.

4- Gideceğiniz gemi hakkında önceden araştırma yapmanızda fayda var ve güverte planını acentenizden ya da internetten edininiz. Reztoranlar geminin kaçıncı güvertesinde, alışveriş merkezi kaçıncı güvertesinde, kabin yerleşimleri, kabinde bulunan ekipmanlar detaylı olarak incelemenizde fayda var. Örnek olarak bir çok gemi şirketinde saç kurutma makinesi kabinlerde mevcut iken gideceğiniz gemi şirketinde olmayabilir. Yine bir çok gemi şirketi sadece balkonlu kabinlerde bornoz veriyor odaya, başka bir örnek ise terlik, hemen hemen 6* Silversea, Regent, Seabourn gibi gemi şirketleri hariç hiç bir gemi şirketinde kabinlerde terlik bulunmuyor. Yanınıza almanız önemli.

5- Gideceğiniz gemi şirketinde ve destinasyonda hangi para birimi geçiyor mutlaka öğrenin, yurt dışına çıktığınızda büyük zarar edeceğiniz kur farkları ile karşılaşabilirsiniz. Zira gemide de durum aynı. Costa Cruise ile Akdeniz turuna çıktığınızda gemide EURO kullanımı olacaktır. Fakat aynı programa NCL ile çıktığınızda gemide USD geçmektedir. Yine Akdeniz’de gezeceğiniz tüm limanlarda EURO kullanabilirsiniz fakat Norveç’e gittiğinizde EURO’nun pul olduğunu görüp Norveç Kron’u ile tanışıyorsunuz. Bu sebeple acentenizden bu bilgileri mutlaka almanız gerekli.

6- Turunuzun Türkçe rehberli olup olmadığını mutlaka öğrenin. Türkçe rehberiniz var ise gideceğiniz şehirlerde rehberiniz sizin için gezi programları hazırlayacaktır. Fakat Türkçe rehber yok ise bu turları gemiden almanız gerekecektir ve gemide güzel turlar daima önce dolar. Tatile çıkmadan önce hangi turlara katılmak isterseniz gemi sitelerinin “excursion” bölümünden katılmak istediğiniz turlara online rezervasyon yapabilirsiniz.

Rehberinizin ve gemi şirketinin organize ettiği turlar ile ilgili şöyle bir bilgilendirme yapmak isterim. Gemi şirketleri genelde yarım günlük turlar düzenler, tam gün turların fiyatları da oldukça yüksek olur. Türk rehberler gemi şirketinin düzenlediği 2-3 farklı turu tek bir turda birleştirip organize etmektedir. Fiyat olarak gemiden çok daha düşük tutarlarda gezilerinizi yapabilirsiniz. Bu sebeple turları Türkçe rehber eşliğinde almanızı öneririm. Tek dezavantajı ödemelerin nakit olarak yapılması, kredi kartı ya da seyahat çeki kabul edilmiyor.

7- Valiz hazırlama aşamasında gideceğiniz dönemin geçmiş yıllardaki hava sıcaklığına ve yağmur durumuna internetten mutlaka bakın. accuweather.com bu konuda referans alabileceğiniz güzel bir site.

8 – Pasaport sürenizi ve vizenizi mutlaka hem kendiniz, hem de bir uzmana kontrol ettirin. Pasaportunuzun birimine 6 aydan az bir süre kaldı ise mutlaka pasaportunuzu yenilemeniz gerekli, ya da yırtık, yıpranmış pasaportlar ülke girişlerinde sorun olabiliyor. Vizede ise çok çeşitli sorunlarla karşılaşabiliyor insan. Mesela transatlantik turlarında schengen bölgesinden en son ne zaman çıkılıyor, Amerika’ya ne zaman giriş yapılıyor, vize tarihleri net olmalı. Ya da tek girişli ve çok girişli vize farklarına dikkat edilmesi gerekli. Örnek vermek gerekirse Akdeniz turunda rotanızın 3. gününde Tunus mevcut. Tunus Türk vatandaşlarına vize istemiyor fakat schengen vizenizin kesinlikle çok girişli olması gerekli. Tunus’a gittiğinizde schengen bölgesinden çıkıp bir sonraki limanda tekrar schengen bölgesine giriyorsunuz ve en az 2 kere giriş yapmış oluyorsunuz.

9- Son olarak  Uzak Durmanız Gereken Cruise Kabinleri  yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yukarıda bu saydıklarımın eksiksiz yapılabilmesi için acentedeki satış temsilcinizin konuya hakim olması gerekli. Bu sebeple acente seçiminizde özenli davranmanızı öneririm. 20€ – 30€ daha uygun fiyatlı diye konunun uzmanı olmayan acentelerden rezervasyon yaptırmanız özellikle 8. madde de bahsettiğim konu sebebi ile karşınıza son dakika sürprizleri çıkartabilir.

Gemi Turu Rezervasyon ve Hazırlık Süreci” için bir yorum

 • Şubat 14, 2023 de 4:09 pm
  Permalink

  merhaba,
  eğer sizin için zor olamayacaksa bunun mantığını anlamak isterim:
  “Diğer bir örnek olarak İstanbul başlangıçlı bir gemi turu rotada İzmir gibi başka bir Türk limanını barındırıyorsa o tur içinde çok girişli schengen vizesi gerekmektedir.”
  saygılarımla

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir