Gemi Turu Esnasında Fiyata Dahil Olan Hizmetler

İlk defa gemi turu yapacak bir çok yolcu için önemli bir sorudur; “Ödediğim fiyata neler dahil?” Gemi turunun en güzel yanı ödediğiniz fiyata gemideki bir çok hizmetin dahil olmasıdır ve kişisel özel harcamalarınız olmadığı sürece gemide hiç para harcamadan tatilinizi geçirebilirsiniz.

Bir çok gemi firmasının gemi turu esnasında kendine has kuralları ve özellikleri olsa da genel olarak cruise konseptinde uygulanan işleyişten bahsedeceğim.

Gemi turu esnasında fiyata dahil olmayan bazı hizmetlerden daha önce Gemi Turlarında İlk Bakışta Görünmeyen 5 Ekstra Harcama konumuzda bahsetmiştik.

Yiyecekler ve Restoranlar

İstisnasız tüm gemi turlarında sabah, öğle ve akşam yemekleriniz fiyata dahildir ve sizin için belirlenen restoranlarda dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Sabah kahvaltılarını ana restoran salonunda a la carte olarak alabileceğiniz gibi geminin en üst güvertesinde açık büfede de alabilirsiniz. Öğle ve akşam yemekleri de a la carte ve açık büfe restoran olarak sunulmaktadır. Fakat yolcular öğle yemeği saatlerinde genelde şehir gezilerinde olduklarından bu öğünü kaçırırlar, gün içinde yorgun olduklarında da akşam yemeklerini a la carte restoranı tercih ederler.

Geminin ana restoranı dışında özel servis veren, italyan, fransız, uzakdoğu vb. restoranları da mevcuttur. Bu restoranlar için extra ücret ödenmektedir. Örneğin Norwegian Getaway ile seyahat ederken ana restoranın dışındaki 23 adet a la carte restorandan en az 2 tanesini tecrübe etmenizi öneririm.

Ayrıca tüm gemilerde turun belli günlerinde çay saati düzenlenip, barbekü partileri yapılmaktadır. Bu tür ara öğünler de ücretsiz olarak servis edilmektedir.

Kısaca şunu diyebiliriz. Gemide yiyecek kesinlikle sorun değil.

Gemi turu esnasında tüm canlı performanslar ücretsizdir. Bu bar & cafelerde içtiğiniz içecekler extra olarak ücretlendirilir.

İçecekler

İstediğiniz kadar su, çay, kahve ve konsantre meyve sularından içebilirsiniz. Bir çok gemi şirketi geminin en üst güvertesinde bu ürünleri ücretsiz olarak sunmakta. Bunlar dışında içmek isteyeceğiniz ürünler gemi konsepti her şey dahil değil ise ücretli olacaktır. Kola, soda, fanta vb. soft içecekler için ise her gemide bulunan soft içecek paketlerini alabilirsiniz. Ortalama olarak günlük 7-8 euro civarında bu içecekleri de istediğiniz kadar tüketme imkanınız olacaktır. Bunun dışında alkollü içecekleri çokça tüketiyorsanız her şey dahil içecek paketi almanızda fayda var. Bu paketiniz yoksa ücretli olarak alacağınız her içecek için ayrıca %10-%15 oranında bahşiş oda hesabınıza otomatik olarak eklenecektir. Örneklendirmek gerekirse 5€’ya aldığınız bir bira oda hesabınızda 5,75€ olarak görünecektir.

Konaklama

Bu konu aslında çok açık. Konaklama hizmeti kabin ücretinizin içerisindedir. Aslına bakarsak satın aldığınız ana ürün budur. Fakat her kabin aynı özelliklerde konaklamayı sağlamaz. Bazı kabinler gemide bir çok olanak sağlayabilir. Örneğin Costa Cruise ile çıkacağınız seyahatte klasik ve premium olmak üzere 2 adet kabin segmenti mevcuttur. İç premium kategorisine rezervasyon yaptırırsanız odaya ücretsiz kahvaltı, yemek oturum saatini belirleme gibi tur seyrini çok etkilemeyecek artıları olacaktır. Klasik kategori aldığınız taktirde bu olanaklardan faydalanamayacaksınız. Yeri gelmişken Kabin Seçiminde Göz Önünde Bulundurmanız Gerekenler başlıklı yazımızı okumanızı öneririm. Ayrıca tüm gemilerde odanızda havlu, şampuan, saç kurutma makinası, kasa, televizyon gibi ekipmanlar ücretsiz olarak kullanımınıza sunulmuştur.

Aktiviteler – Şovlar – Canlı Müzikler

Tüm gemi şirketleri bir çok farklı aktiviteye sahiptir. Şovlar ve gösteriler, çeşitli cafelerde gösterilen müzik performansları tamamen ücretsizdir. Gideceğiniz geminin özelliklerine göre; Golf, kaya tırmanışı, dalga sörfü, voleybol, gibi bir çok sporsal aktiviteler de ücretsiz olarak sunulmaktadır. Gemide eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir çok ücretsiz aktivite bulabilirsiniz.

Gemi turu esnasında bir çok aktivite ücretsizdir. Tırmanma duvarı, basket sahası, voleybol sahası, havuzlar, jakuziler….

Oda Servisi

Bir çok gemi şirketinde odaya servis olarak ücretsiz isteyebileceğiniz menüler bulunmaktadır. Bu menülerden vereceğiniz siparişlerde sadece 1€ – 2€ servis ücreti alacaklardır. Bunun dışında bazı gemi şirketlerinde gece saat 23:59’a kadar oda servisi ücretsiz olup daha sonrasında ücretli tarifeye geçebilirler.

Havuzlar &  Jakuziler

SPA alanı dışında kalan tüm havuz ve jakuzilerden de ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Özellikle denizde seyir günlerinde yolcuların sıklıkla başvurduğu aktivitelerdendir. Bu günlerde yerinizi erken ayırmakta fayda var. Havuz ve jakuziler genel olarak sabah 09:00 ile akşam 22:00 saatleri arasında açık olmaktadır.

Spor Salonu

Spor salonları da ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz alanlardır. Buradaki spor aletlerini, koşu bandı, ağırlıklar vs. kullanımınıza açıktır. Ayrıca her geminin üst katlarda en az 1 güvertesi koşu parkuru olarak belirlenmiştir ve günün istediğiniz saatinde bu alanları kullanabilirsiniz. Bazı günlerde gemide uzman personel eşliğinde yoga, plates vb. aktiviteler yapılmaktadır. Bu aktiviteler uygun fiyatlarla katılmak isteyenlere sunulmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir