Cruise ile Hangi Mevsim Nereye Gitmeliyim?

Bir çok cruise severin aklına takılan sorudur. Alaska’ya, Güney Amerika’ya, Karayiplere, Kuzey Avrupa’ya ne zaman gitmeliyim? Hangi dönem daha güzel olur?
Aslında bu sorunun cevabı bir çok değişkene göre şekillenmekte. Bütçe, tatil anlayışı, daha önce gittiğiniz destinasyonlar… Tatilinizde şehir gezilerini mi seviyorsunuz yoksa deniz, kum, güneş üçlüsünü mü?

Alaska Cruise

Alaska için en ideal sezon 15 Haziran – Ağustos ayları arasındadır. Bu dönemde bölge hava sıcaklığının max. olduğu zamanlar. 15 Haziran’dan itibaren Ağustos ayının 20’lerine kadar gemi turları için oldukça yüksek talep gören bölgede vahşi yaşamı izleme şansınız da oldukça yüksektir. Bu mevsimde Alaska’ya gidecek olan cruise severlerin kara turlarını çok önce rezervasyon yapıp almalarında fayda var. Mevsimi kısa süren destinasyonda gemide içeriği zengin olan turlar oldukça hızlı dolmakta.

Bermuda Cruise

Bermuda için ideal sezon Mayıs– Ekim ayları arasındadır. Bölgeye turlar genelde Kuzey amerika, New York limanından kalkmakta ve yaz dönemi dışında tura oldukça soğuk bir başlangıç yapabilirsiniz. Mayıs ve Ekim ayları arasında özellikle bölgenin ana aktivitesi olan su sporları için suyun sıcaklığı oldukça yüksek seviyelere ulaşmaktadır.

Karayipler Cruise

Karayipler için en ideal zaman Aralık ayından Mart ayı sonuna kadar olan süredir. Hava sıcaklığı yıl içinde çok fazla değişiklik göstermese de özellikle Haziran – Kasım ayları arasını kapsayan fıtrına döneminde, kötü hava koşulları sebebi ile çok fazla liman değişikliği yapılmaktadır. Karayipler destinasyonunda yüzen çok sayıda gemi olması sebebi ile bir çok şirket kişi başı 249$’ya kadar son dakika promosyonları çıkmakta. Bu destinasyona gitmeye karar veren cruise severlere önerim tura gitmenize 10-15 gün kala son dakika promosyonlarını yakalamaya çalışın.

Avrupa Nehir turları

Avrupa nehir turları Nisan ile Ekim ayları arasında oldukça uzun bir sezona sahiptir. Bu tarihler arasında özellikle Avustralyalı ve Kanadalı turistlerin oldukça ilgi gösterdiği destinasyonda fiyatlar oldukça yüksektir. Nisan – ekim ayları dışında 4-5 gecelik programlarda kişi başı 249€ – 399€ gibi promosyonlar yakalamanız mümkündür. Özellikle aralık ayı içerisinde, Noel zamanı çok uygun fiyatlara özellikle Tuna nehrinde muhteşem rotaları gezebilirsiniz.

Akdeniz Cruise

Bölgenin en çok talep aldığı dönemler Mayıs ile eylül ayları arasıdır. Bu dönemde oldukça keyifli programlara katılabilirsiniz. Hava şartları gayet elverişli olacaktır. Birçok cruise sever, kış döneminde Akdeniz rotasını hava şartları sebebi ile uzak durmakta fakat özellikle Akdeniz için şunu söyleyebiliriz ki oldukça süprizlerle dolu bir destinasyon. Aralık, Ocak, Şubat aylarında günlük güneşlik bir hava, çarşaf gibi bir deniz ile karşılaşabilirsiniz. Tabii ki hava sıcaklığı havuz ve jakuzi keyfi yapmak için oldukça soğuk olsa da özellikle tatilini şehir gezileri ile değerlendirmek isteyen cruise severler için kış dönemi oldukça ideal zamanlardır. Üstelik yaz döneminde ödeyeceğiniz tutarın yarı fiyatından daha az bir tutara tatilinizi yapabilirsiniz.

Kuzey Avrupa Cruise

Haziran – Ağustos ayları arasında bölgeye hemen hemen Dünya’da ki bütün gemi şirketleri en az 1 adet gemisini göndermektedir. Oldukça kısa sezonunun yanı sıra Mayıs ayının 2. yarısı ve eylül ayının ilk haftalarında da bölgede bir çok gemi yüzmekte. Geçtiğimiz yıllarda bazı gemi şirketleri mayıs ayının başında bölgeye gemi göndermeye cesaret etsede limanlarda yapılan geziler esnasında yollarda birikmiş kar yığınları oldukça engel yaratmıştı. 2017 yılında gemiler genellikle mayıs sonunu Norveç için başlangıç takvimine aldı. Her ne kadar Haziran – Ağustos ayları ideal sezon olsa da Mayıs ve Eylül aylarındaki programlara 350-400 euro daha ekonimik fiyatlara katılabilirsiniz.

Uzakdoğu & Asya Cruise

Kasım – mart ayları arası uzakdoğu gemi turları için ideal dönemlerdir. Bu kısa dönemde gemi firmaları genelde 10 – 12 gecelik  orta uzun ya da 19 – 25 gecelik uzunprogramlar yapmakta. 2017 yılında bir çok gemi firması uzakdoğuya sabit, 12 ay kalması için en az 1 adet gemisini gönderecek. Şu anda oldukça yüksek olan programların fiyatları bu gemiler ile birlikte biraz daha makul rakamlara inecektir.

Cruise ile Hangi Mevsim Nereye Gitmeliyim?” için 2 yorum

 • Eylül 14, 2019 de 3:28 pm
  Permalink

  İyi günler.
  Tura turizm aracılığıyla Msc presioza ile kasım ayında Kazablanca turuna kayıt olduk.
  Acaba kasım ayında hava şartları nasıldır?
  Bilgilendirmenizi rica ederim.

  Cevapla
  • Kasım 7, 2019 de 8:11 am
   Permalink

   Merhaba Sara Hanım,

   Cebeli Tarık boğazını geçtikten sonra hava durumu ortalama 19-21 derece arasında olur.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir