Costa neoRiviera ile Maldivler’den Hindistan’a Seyir

Costa Cruise oluşturduğu rotalar ile uzun süredir yeni ülkeleri ve limanları cruise severler ile buluşturuyor. Yaklaşık 3 yıl önce başladıkları Hindistan & Maldivler & Sri Lanka programı ile çok farklı kültürleri tek bir tur altında buluşturdular. Maldivler’de deniz&kum&güneş üçlüsü ile bolca vakit geçirip, Sri Lanka’nın muhteşem tapınaklarını gezip, Hindsitan’da değişik bir kültürü keşfedebilirsiniz.

2017 yılında bu rotayı Costa neoClassica gemisi gerçekleştiriyordu.  2018 yılında ise hemen hemen kardeş gemisi olan Costa neoRiviera gerçekleştirecek.

 

Bu güzel rotayı cazip kılan en önemli unsurlardan biri de başlangıçta ve bitişte 1 er gece limanda geceleme yapması. Maldivler’de 2 tam gündüz geçirebilirsiniz. Bu bölgede, özellikle güzel plajların bulunduğu resort otellerde konaklama bedelleri bir hayli yüksek. Keza otellerde yiyecek içecek fiyatları da oldukça pahalı. Bu sebeple gemide konaklama yapıp gündüz turlar ile bu resort otellere gidip plajlarını kullanmak çok daha ekonomik oluyor. Turun son gecesi ise Hindistan’ın Bombay limanında geçiyor ki bu da bölgenin yemeklerini ile arası iyi olmayan cruise severler için avantaj sağlıyor.

Male / Maldivler

Costa neoRiviera Male açıklarında demirliyor ve gemiden 2 yere tekneler ile ücretsiz transferler mevcut. 1. ulaşım noktası havalimanı, diğeri ise Maldivler’in başkenti Male. Male’ye vardığınızda bir çok acente personeli plaj turu satmaya çalışacak fakat bu noktada mutlaka rehberinize danışın. Acente yetkilileri sizi muhteşem plaj diye, çakıl taşları ile bezeli, suyu diz altı olan ve yükselmeyen bir denize götürebilirler. Bu tamamen Maldivliler’in “mükemmel” anlayışı ile dünyanın geri kalanının “mükemmel” anlayışının farklı olmasından kaynaklı bir durum. Başkentten tekneler ile 45 dakika içerisinde bir alanda o fotoğraflarda gördüğümüz plajları bulmanız çok mümkün değil.

Colombo / Sri Lanka

1972 yılından önce adı Seylan olarak bilinirdi. Meşhur “Seylan Çayı” da buradan gelmekte. Gemiden indiğinizde sizi limanın çevresinde büyük bir keşmekeş karşılayacak. Düzensiz, sıkışmış bir trafik, bağırıp çağıran insanlar. İlginç bir başlangıç oluyor.  Şehrin içine girdikçe, tapınaklar, dev buda heykelleri oldukça görkemli. Özellikle Gangarama Tapınağı’ı mutlaka görülmesi gereken bir yer. Tapınak girişlerinde yanınızda mutlaka yedek çorap bulundurun. Ayakkabı ya da galoş giyip gezmek yasak.

Ayrıca Sri Lanka’da ayrıca safir, yakut gibi değerli taş madenciliği de yapılıyor. Mutlaka düzgün çalışan, kurumsal bir yeri rehberinize sorun. Aksi halde sahte bir ürün ya da ederinin çok üzerinde bir mebla ödemeniz mümkün.

Colombo’da çay fabrikalarını gezebilirsiniz fakat fabrikalar şehrin dışında olduğundan ve gemi turunda sürenin sınırlı olması sebebi ile şehir merkezindeki satış ofislerini gezmeniz yeterli olacaktır. Bu dükkanlarda yaklaşık 250 çeşit çay ile her damak tadına uygun, iyi kalitede çay bulabilirsiniz.

 

Mormugao / Hindistan

Goa’ya yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Mormugao limanından Goa’ya gidebilirsiniz. Yol üzerinde Mangueshi Tapınağın’ı mutlaka ziyaret edilmesini öneririz.  Daha çok yazlık bir belde görünümündeki Goa’da Bom Jesus Basilikası oldukça görkemli bir yapı. Şehirde kaşmir ve çeşitli kumaşlardan ürünler satın alabileceğiniz dükkanlar mevcut.

Mumbai-Bombay / Hindistan

Bombay limanında 1. gün Elephant Mağraları turu gerçekleştirebilirsiniz. Mağralara ulaşmak için Bombay’dan yerel teknelere binip Elephant Adasına ulaşmanız gerekli. Adaya ulaştıktan sonra olukça uzun bir iskele var. Yürüme zorluğunuz yok ise yürümenizi tavsiye ederiz. Yürümek istemeyenler için minyatür bir tren ile iskelenin sonuna ulaşım sağlanıyor. İskele bitiminde Elephant Mağralarına ulamak için geçmeniz gereken yokuş yukarı yaklaşık 150 – 200 basamaktan oluşan bir yol var. Bu bölümde çantanıza, elinizdeki yiyeceklere çok dikkat edin. Zira maymunlar gelip gayet çevik bir şekilde neyiniz var neyiniz yok alabilirler. Hindular’ın en önemli tanrılarından olan Shiva’ya adanmış mağralara çıkan yolda bir çok hediyelik eşya tezgahıda mevcut.

 

 

Bombay/Mumbai’de Bollywood’un mutlaka görülmesi gerektiği söylensede gemi şirketleri buraya tur yapmamakta. Bir çok tarihte gidilen hangarlar bomboş, ortada hiç bir film çekimi vs. olmadığı için yolculara para iadesi yapılmış. Alınan bu şikayetlerden sonra gemi şirketleri bollywood turunu listelerinden kaldırmıştır.

2. Gün Bombay şehir turu yapıp, The Gate Of India (Hindistan’ın Kapısı) manzarası ile The Taj Mahal Palace Hotel’de çay içebilirsiniz.

Rota için sadece Hindsitan vizesi isteniyor. Hindistan konsolosluğu randevunuz olduğu taktirde başvurunuzu yaptığınız sabahın akşamında, en geç ertesi gün vizenizi hazır ediyor. Fakat mutlaka en az turunuzdan 2 ay önce vize başvurusu yapınız. 2018 yılı itibari ile 102USD başvuru ücreti istiyorlar. Sri Lanka kapı vizesini ise gemi şirketi hallediyor. Oda hesabınıza 5 Euro hizmet bedeli ekliyorlar bunun için.

Costa neoRiviera

Bu rotayı gerçekleştiren gemi Costa neoRiviera. Costa Cruise’un “neo class” gemilerinden. Toplam 624 kabinli bu butik gemide bildiğimiz cruise konseptinin biraz dışında daha tenha, insanların iç içe olmadığı bir gemi konsepti sizleri bekliyor.  Hemen hemen tüm alanlar birbirine çok yakın. Genel kullanım alanlarında yer kapma sıkıntısı, boş yer arama sorunu mevcut değil, herkes için geniş geniş yer mevcut. İlerleyen aylarda gemi ile ilgili detaylı bir inceleme yazacağız.

Rezervasyon yaptırmadan öncesitemizin Yararlı Bilgiler bölümümüne göz atabilirsiniz.

  • Costa neoRiviera

neoRiviera Genel Kullanım Alanları

neoRiviera Kabinler

  • Balkonlu Kabin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir