Limana Yanaştığında Gemide Durmamanız İçin 5 Sebep

Cruise gemileri limana yanaştığı zaman yolcuların bir çoğu şehri gezmek için gemiden ayrılır. Yolcularla birlikte personelin büyük bölümü de gemiden ayrılır ya da kabinlerine dinlenmeye gider. Gemideki hayar bir bakıma yarı yarıya durmaktadır. Gemide kalan personeller ise  geminin genel kullanım alanlarını akşam için hazırlarlar.

Gemide hangi aktiviteler, alanlar kapanmaktadır? Gemide durmamanız için 5 geçerli sebep!

Tüm Koridorlar Temizlik Personeli Tarafından İşgal Edilir

Kabin temizliği için en ideal zaman tabii ki kabinde konaklayan misafirlerin gemi dışında olduğu zamanlardır. Bu sebepten dolayı temizlik personelleri gemi limana yanaştıktan hemen sonra kabinlerin bulunduğu katları işgal eder ve sizin şehirde olduğunuz 4-5 saat boyunca tüm kabinleri temizlemeye çalışmaktadırlar. Bu süre içerisinde kabininizde kalırsanız ve temizlik istemeseniz bile yakınınızdaki kabinler temizlenirken süpürge gürültüsü, temizlik arabalarını çeken personelin gürültüsü ile sağlıklı bir istirahat etme şansınız kalmaz.

Personel Güvenlik Tatbikatı Yapılır

Yolcuların karaya indiği saatlerde gemi zorunlu güvenlik tatbikatlarını yapmaktadır. Bu tatbikat esnasında yüksek siren sesleri, güvenlik personellerinin anonsları duyulmakta. Grup halinde gemi içerisinde sarı can yelekleri ile dolaşan personelleri göreceksiniz. Bu tatbikatlar esnasında geminin asansörleri de çalışır durumda olmayacaktır. Yani gemide yaşam konforunuz tatbikat sırasında oldukça düşecektir.

Gemi Bakım Saatleridir

Gemiyi gün içinde binlerce kişi kullanmakta. Mutlaka kırılan bir şeyler, bozulan teknolojik aletler ya da ağır makinalar ile temizlenmesi gereken alanlar olacaktır. Gemi teknik servisinin gemi içerisinde en çok göründüğü saatler gemilerin limana yanaştığı saatlerdir. Bir çok yolcu tatilinde şantiye alanına benzeyen bir manzara ile karşılaşmak istemez.

Alışveriş Dükkanları Kapalıdır

Gemideki alışveriş alanlarında satılan ürünler vergisiz olarak fiyatlandırılır. Gemiler limana yanaştığında gemide o ülkenin vergi kanununa tabii olduğundan alışveriş yapacağınız dükkanları kapatmak durumunda kalıyorlar. Gemi kalkışından, 45 dakika – 1 saat sonra, ülke kara sularından ayrılınca bu dükkanlar tekrar faaliyete geçmektedir.

Kumarhane Kapalıdır

Kumarhane de tıpkı alışveriş alanları gibi geminin bulunduğu ülkenin vergi kanunlarına tabiidir. Bu sebepten dolayı kapalı olacaktır. Türkiye gibi bazı ülkelerde kumarhaneler yasak olduğundan direkt olarak ülke sularına girildiğinde kumarhaneler kapatılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir